Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

Własna firma w czasie pandemii koronawirusa. Jak zarejestrować własną działalność?

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób zmęczonych pracą na etacie. Wizja samodzielnego podejmowania kluczowych decyzji, wybierania kierunku rozwoju i wyższe zarobki, to zalety, dla których warto podjąć ryzyko. Oczywiście praca na własny rachunek wiąże się z różnymi problemami, a często wręcz kryzysami, które mogą zachwiać całym życiem, nie tylko zawodowym. Założenie swojej firmy wymaga wobec tego dużej odwagi, ale również wiedzy na temat pierwszych kroków, jakie trzeba w tym celu podjąć.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Wiele osób obawia się, że zakładanie działalności gospodarczej w czasie trwania pandemii koronawirusa jest w jakiś sposób utrudnione. Nic bardziej mylnego! Od kilku lat można dopełnić niezbędnych formalności przez internet, unikając w ten sposób spędzania długich godzin w kolejkach do urzędowych okienek. Samo zarejestrowanie działalności nie powinno przysporzyć nikomu problemu, gdyż wystarczy uzupełnić wniosek, jednak żeby zrobić to dobrze, trzeba wcześniej podjąć kilka kluczowych decyzji. Pomoc w zarejestrowaniu firmy znajdziemy na stronie portalu gov.pl, ponadto zakładanie firmy opisuje też blog spotkajbiznes.pl.

Jak złożyć firmę – najważniejsze kroki

Jak już wspominaliśmy, aby założyć firmę musimy uzupełnić odpowiedni wniosek. Dokument ten znajdziemy na stronie CEIDG, na której uprzednio trzeba założyć konto. W tym celu konieczne jest posiadanie adresu e-mail, Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Na tym etapie musimy wiedzieć także, ilu pracowników będziemy zatrudniać, gdzie będzie znajdować się siedziba firmy oraz jak ją nazwiemy. Inne ważne informacje, które musimy posiadać, to kody PKD, forma opodatkowania, dane dotyczące ubezpieczenia społecznego i zdrowotne, a także adres przechowywania dokumentacji rachunkowej.

Bardzo wiele zależy od rodzaju działalności, jaką chcemy prowadzić. Nie w każdym wypadku trzeba rejestrować kasę fiskalną, natomiast obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zgłoszenie do ZUS i rejestracja VAT.

Prowadzenie własnej firmy w czasie pandemii

W obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki biznes otworzyć? Trudno wskazać branżę, która jest absolutnie bezpieczna. Wiadomo jednak, że obarczone największym ryzykiem są działalności należące do sektora transportu, gastronomii i turystyki. Jeśli więc marzy nam się otwarcie własnego pensjonatu lub restauracji, to lepiej poczekać z tymi planami, aż sytuacja się unormuje i będzie można oszacować opłacalność takiego interesu.

Problemy z prowadzeniem działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach mogą dotknąć każdego, niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Nie oznacza to jednak, ze trzeba bać się podejmowania tego ryzyka bardziej niż przed pandemią. Kluczem do sukcesu może okazać się bardzo dobrze przemyślany biznesplan. Bardzo ważna jest także dywersyfikacja, a więc stworzenie biznesu, który zasilany jest z różnych źródeł. Dostarczanie różnego typu usług sprawi, że w razie zachwiania jednego z filarów, pozostałe będą w stanie utrzymać całą firmę.