Ceny mieszkań w Tarnowie: 6 975 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: 6 975 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Tarnowie z ostatnich 12 miesięcy. To o 339 zł/m² (+5,1%) więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują kwoty uzgodnione przez kupujących i sprzedających, a nie oczekiwania zapisane w ogłoszeniach.
Redakcja wrotatarnowa.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 20 maja 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 6 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Tarnowie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Tarnowie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Tarnów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Tarnowie: najważniejsze liczby
- 6 975 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 339 zł/m² (+5,1%) - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 5 681-8 221 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 320 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.
Budżet na zakup zależy zatem nie tylko od stawki za metr, lecz także od powierzchni i wyboru części miasta.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 836 |
| wtórny | 6 618 |
7 836 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 618 zł/m² na wtórnym oznacza premię 18,4% za nowe lokale. Przy porównywaniu budżetów znaczenie ma również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 7 761 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 383 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 091 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 278 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 5 681 |
| 90-120 m² (największe) | 6 192 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
7 761 zł/m² kosztowały najmniejsze mieszkania, a 5 681 zł/m² lokale o powierzchni 70-90 m². Mniejszy metraż ogranicza całkowity wydatek, co może podtrzymywać popyt mimo wyższej ceny jednostkowej.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 626 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Tarnowskie Sady. Dla porównania w rejonie Osiedle Parkowa wyniosła 5 862 zł/m². Niższe stawki występują także w rejonie Starówka.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Tarnowskie Sady | 8 626 |
| Zielone | 7 806 |
| Westerplatte | 7 543 * |
| Kolonia Kolejowa | 7 427 |
| Piaskówka | 7 238 * |
| Osiedle Westerplatte | 6 572 * |
| Osiedle Niepodległości | 6 517 |
| Strusina | 6 387 * |
| Grabówka | 6 337 |
| Starówka | 5 864 |
| Osiedle Parkowa | 5 862 |
| Osiedle Fredry | 5 697 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz ulic z najczęściej sprzedawanymi mieszkaniami obejmuje:
- ul. Bł. Karoliny - 8 358 zł/m²;
- ul. Świętej Katarzyny - 7 933 zł/m²;
- ul. Marynarki Wojennej - 6 675 zł/m².
1 683 zł/m² dzieli skrajne wartości tego zestawienia. Lokalizacja może więc istotnie zmieniać koszt zakupu mieszkania o podobnej powierzchni.
Ceny działek w Tarnowie
153 zł/m² wynosi mediana cen działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 408 m².
Codziennie nowe informacje z Tarnowa publikujemy na wrotatarnowa.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na wrotatarnowa.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 320 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 400 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Dochodzi maksymalna taksa notarialna do około 2 522 zł z VAT, podlegająca negocjacji, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 4 157 zł/m² w 2020 r. do 6 975 zł/m². To +68%, przy średnim tempie +9,0% rocznie. Poniższy wykres przedstawia przebieg zmian.

Tarnów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Tarnowie metr kosztuje o 4 517 zł mniej.
Tarnów wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 754 zł/m², wobec 6 481 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 4,2%.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Tarnów | - | 6 975 | - |
| Dębica | 31 km | 6 718 | -3,7% |
| Mielec | 46 km | 5 885 | -15,6% |
| Jasło | 47 km | 5 985 | -14,2% |
| Nowy Sącz | 50 km | 7 179 | +2,9% |
W Dębicy metr był o 257 zł, czyli 3,7%, tańszy niż w Tarnowie.
Komentarz analityczny
339 zł/m² (+5,1%) odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny względem średniej z 2025 r. To tempo niższe od 9,0% rocznie w dłuższej historii miasta. Wzrost trwa, ale jego bieżąca skala nie dorównuje historycznej średniej.
6,3% wyniósł ogólnopolski wzrost cen mieszkań rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny kierunek zmian jest więc zgodny z krajowym.
5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet: jeśli zdolność kredytowa kupujących się poprawi, może wspierać popyt również w Tarnowie.
Co dalej z cenami? Twarda prognoza nie jest uzasadniona. Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż oferta, presja cenowa może się utrzymać; jeśli oferta przeważy, kupujący mogą zyskać większe pole do negocjacji.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Tarnowie?
Mediana wynosi 6 975 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 681-8 221 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Tarnowie rosną, czy spadają?
Mediana jest o 339 zł/m² (+5,1%) wyższa od średniej z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Tarnowskie Sady: 8 626 zł/m². W rejonie Osiedle Parkowa wynosi ona 5 862 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Tarnowie?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 7 761 zł/m², a dla 35-45 m² jest to 7 383 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, mediany wynoszą odpowiednio 7 836 zł/m² i 6 618 zł/m²; premia rynku pierwotnego to 18,4%.
Ile kosztuje działka w Tarnowie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 153 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 239 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 20 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (68 transakcji) i wtórny (171); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-05-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Papierowe żurawie zapraszają do tarnowskiej biblioteki na wystawę origami

Akcja Znicz w powiecie tarnowskim: mniej rannych, ale 36 kolizji

Psychiatrzy, psycholodzy i onkolodzy rozmawiali o wsparciu w Tarnowie

Futsal Club Tarnów przegrał w Polkowicach. Górnik rozstrzygnął mecz przed przerwą

Kwesta na Starym Cmentarzu przyniosła 59 tys. zł. Około 400 grobowców czeka na remont

Mieszkańcy Tarnowa mogą współtworzyć nowe usługi społeczne na 2027 rok

Ruszyły starania o tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2030. Atutem Tarnowa będzie 700-lecie

Tarnowscy seniorzy mogą dostać bezpłatną pomoc. Bon ma swoje ograniczenia

Bezpłatna mammografia bez skierowania. Mammobus zaparkuje w Lisiej Górze

Darmowe kody do trzech platform. Tarnowska biblioteka ruszyła z przedostatnią turą

Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie zaopiniuje dwa programy na 2027 rok

Święto Niepodległości zmieni godziny pracy obiektów TOSiR w Tarnowie

XXVII Zlot Niepodległościowy odbędzie się na Cmentarzu Wojennym w Łowczówku

Nowa hala PSZOK w Szerzynach ma usprawnić obsługę. Inwestycja kosztowała ponad 2,7 mln zł
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki w Tarnowie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie - bilety, godziny, kontakt i wynajem sal
- Delegatura inspektoratu ochrony środowiska w Tarnowie - kontakt i zgłoszenia
- Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej - kontakt i pomoc
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnowie - kontakt, msze, kancelaria
- Biuro Powiatowe ARiMR w Tarnowie - programy pomocowe, nabory wniosków i systemy dla rolników
