Roleta zewnętrzna przeszkodą nie do ominięcia dla włamywaczy, hałasu i niepożądanych temperatur.

Roleta zewnętrza posiada szereg właściwości, które uchronią nasz dom przed wieloma niepożądanymi gośćmi, takimi, jak włamywacze, hałas, upał latem i chłód zimą. Szczególnie atrakcyjnymi powinny jawić się one w oczach mieszkańców hałaśliwych i zatłoczonych okolic lub wręcz przeciwnie – wiosek, których domowstwa częściej obierane zostają na cel złodziei. Mimo tak licznych zalet zasłon montowanych po zewnętrznej stronie okien, wciąż wielu z nas niestety nie bierze ich pod uwagę remontując mieszkanie lub budując dom. Ta druga okoliczność stanowi z kolei najlepszy czas ku temu, by się nimi zainteresować, ponieważ wówczas możemy pięknie zabudować je i wkomponować w ścianę nowopowstałego budynku. Roleta zewnętrzna dzisiejszych czasów cechuje się również ciekawą oprawą wizualną i wykończeniem, które nadają jej nowej funkcji estetycznej, co nie tak dawno temu było jeszcze rzeczą rzadko spotykaną w przypadku zasłon tego rodzaju. Czym jednak dokładnie jest i na czym polegają jej dobrodziejstwa? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom i okazuje się, że roleta zewnętrzna zyskuje przy bliższym poznaniu.

Czym właściwie jest roleta zewnętrzna?

Rolety zewnętrzne to system zasłonowy stosowany po zewnętrznej stronie okna. Wyróżniamy cztery główne rodzaje zasłon tego rodzaju:

 • naokienne
 • podtynkowe
 • natynkowe
 • RKS

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów posiada swoje wady, zalety oraz okoliczności, w których stanowią najlepszy wybór dla klienta. Ich budowa natomiast jest równie prosta, co skuteczna. Składają się na nią następujące elementy:

 • skrzynka rolety, do której chowany jest jej pancerz
 • prowadnice, po których prowadzony jest pancerz
 • pancerz rolety, na który składają się połączone ze sobą listewki
 • napęd – manualny (pasek do przeciągania) lub elektryczny (pilot, połączenie z telefonem, komputerem, czy tabletem)

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najbardziej rozwiniętymi technologicznie zasłonami zewnętrznymi są rolety elektryczne, które posiadają szereg dodatkowych systemów bezpieczeństwa spełniających funkcje antywłamaniowe. Niektóre z nich to:

 • blokady, które uniemożliwiają podniesienie rolety od zewnątrz
 • specjalne żywice chemoutwardzane wpuszczane do pancerza
 • wzmocnienie prowadnic chroniące je przed wypchnięciem
 • czujniki podłączane do instalacji alarmowej.

Poza tym, rolety antywłamaniowe wyróżniają się również rozwiązaniami zwiększającymi komfort użytkowania. Mimo tak ogromnej przewagi zasłon posiadających silniki elektryczne oraz zastosoane innowacje technologiczne, wciąż bardzo często decydujemy się na zakup zwykłych rolet pozbawionych jakichkolwiek dedykowanych bezpieczeństwu rozwiązań.

Jakie zalety posiadają rolety zewnętrzne?

Zastosowanie zasłon zewnętrznych niesie ze sobą szereg korzyści, którymi cieszyć będziemy mogli się przez cały rok. Redukują one bowiem poziom hałasu dobiegający do pomieszczeń z zewnątrz, co jest szczególnie pożądane w głośnych okolicach. Skutecznie chronią również przed niepożądanymi warunkami atmosferycznymi. Latem, kiedy słońca grzeje zbyt mocno, a temperatura dobija zbyt wysoko, rolety zewnętrze zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem się, dzięki czemu w upalne dni możemy cieszyć się przyjemnym chłodem oraz cieniem. Sytuacja odwraca się natomiast zimą, kiedy to z kolei te same rolety pozwalają znacznie spowolnić proces utraty energii cieplnej z budynku. Dzieje się tak za sprawą dodatkowej warstwy izolacyjnej w postaci poduszki opwietrznej tworzącej się między oknem a pancerzem rolety. O antywłamaniowych funkcjach tego typu zasłon już wspominaliśmy, nie będziemy się więc powtarzać. Czy warto zdecydować się na tego rodzaju inwestycję w nasz budynek? Według nas zdecydowanie tak, ale każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.