29. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich: Koncerty i Zwiedzanie Nekropolii
W połowie czerwca startują 29. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Tegoroczny program obfituje w różnorodne wydarzenia kulturalne, które umożliwią mieszkańcom lepsze poznanie historii i kultury żydowskiej w regionie.
  1. 13 czerwca: Inauguracja i koncert Mojše Band
  2. 14 czerwca: Czytanie fragmentów książki "Stramer"
  3. 15-16 czerwca: Zwiedzanie cmentarzy i koncerty
  4. 23-27 czerwca: Dalsze wydarzenia kulturalne i zwiedzanie

13 czerwca, w czwartek, o godzinie 20:30 pod Bimą odbędzie się oficjalna inauguracja 29. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Mojše Band, który przeniesie nas w świat żydowskiej muzyki.

W piątek, 14 czerwca, o godzinie 19:00 aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego zaprezentują fragmenty książki „Stramer” Mikołaja Łozińskiego. To opowieść o historii tarnowskich Żydów, która z pewnością poruszy serca słuchaczy.

Sobotnie popołudnie, 15 czerwca, przyniesie możliwość zwiedzania Tarnowa śladami tarnowskich Żydów z przewodniczką Magdą Michal Bartosz. Zbiórka chętnych pod Bimą o godzinie 16:00. Wieczorem, o godzinie 21:00, Najmniejsza Scena Świata zaprezentuje koncert „Ty masz dla mnie coś – najpiękniejsze piosenki żydowskie”.

16 czerwca, w niedzielę, brama cmentarza żydowskiego w Tarnowie będzie otwarta dla indywidualnego zwiedzania. O godzinie 10:00 po cmentarzu oprowadzi Adam Bartosz. Tego samego dnia o godzinie 21:00 odbędzie się koncert „Silent Tears/Ciche Łzy – Ostatnie tango w Jidisz” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk z zespołem Payadora Tango Ensamble.

Oprócz wydarzeń w Tarnowie, w ramach „Galicjanera” będzie można zwiedzać cmentarze żydowskie w Brzesku, Mielcu, Czarnym Dunajcu, Rzeszowie i Grybowie. Na przykład, 16 czerwca w Brzesku, Anna Brzyska i Anna Kudła ze Stowarzyszenia Pamięć i Dialog oprowadzą zwiedzających po szlaku pamięci brzeskich Żydów.

23 czerwca, w niedzielę, cmentarze w Mielcu, Rzeszowie, Grybowie i Czarnym Dunajcu również będą otwarte dla zwiedzających. W Czarnym Dunajcu o godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie bramy synagogi, a o 15:00 w Centrum Kultury i Promocji pokaz filmu Wojtka Szumowskiego „Ukos światła”.

Ostatni koncert w ramach tegorocznych obchodów odbędzie się 27 czerwca, w czwartek, o godzinie 21:00. Wystąpi Kantor Israel Rand, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co stanowi doskonałą okazję dla mieszkańców do głębszego poznania żydowskiego dziedzictwa regionu.


Na podst. Urząd Miasta