Topside Band z USA otworzy Starówka Jazz Festival w piątek
Już w najbliższy piątek rozpocznie się kolejna edycja Starówka Jazz Festival, a w tym roku inaugurację uświetni występ Topside Band, zespołu Orkiestry Dętej Marynarki Wojennej USA. To wydarzenie, które z pewnością przyciągnie wielu miłośników jazzu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zapowiada niezapomniane doznania muzyczne.

Inauguracja festiwalu z Topside Band i paradą nowoorleańską

Starówka Jazz Festival rozpocznie się w piątek, 5 lipca, od barwnej parady nowoorleańskiej, która przejdzie spod ratusza do Amfiteatru Letniego przy ul. Kopernika. Parada, pełna energii i jazzowych standardów, tradycyjnie poprzedza inaugurację festiwalu. O godzinie 19.30 rozpocznie się pierwszy koncert festiwalowy, na którym wystąpi Topside Band – dziewięcioosobowa orkiestra dęta w stylu nowoorleańskim, będąca częścią U.S. Naval Forces Europe and Africa Band.

Topside Band – muzyczna podróż przez Europę i Afrykę

Topside Band, stacjonujący w Neapolu, koncertuje przez 80-100 dni w roku, prezentując zarówno tradycyjny jazz, jak i nowoczesny pop oraz popularne przeboje. Ich dynamiczny repertuar, pełen harmonijnych melodii i żywiołowych rytmów, jednoczy melomanów z różnych środowisk. Zespół występował na tętniących życiem ulicach europejskich miast oraz w odległych zakątkach Afryki, przynosząc radość i zachwyt różnorodnej publiczności. Koncert w ramach Starówka Jazz Festival organizowany jest przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, który w tym roku obchodzi pięćdziesiątą rocznicę otwarcia. Gościem wydarzenia będzie konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Erin Nickerson.

RB Dixie Five – tradycyjny jazz w nowoorleańskim stylu

Podczas festiwalu wystąpi także RB Dixie Five, zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Muzycy RB Dixie Five, absolwenci klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych, wykonują muzykę w typowym dla Nowego Orleanu składzie instrumentalnym. Zespół zdobył prestiżową nagrodę na międzynarodowym festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015. W skład zespołu wchodzą Roman Bartnicki (suzafon), Janusz Witko (klarnet, saksofon), Robert Szczerba (puzon), Mark Shepherd (trąbka) oraz Wiktor Zydroń (banjo).

Informacje praktyczne dla uczestników festiwalu

Bilety na inaugurację festiwalu są dostępne w cenie 10 złotych. Można je nabyć on-line na stronie Tarnowskiego Centrum Kultury oraz na godzinę przed koncertem w kasie Amfiteatru Letniego. Festiwal jest finansowany z budżetu miasta, a organizatorami są Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”, Rada Osiedla nr 1 Starówka oraz Tarnowskie Centrum Kultury. To wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spędzenia piątkowego wieczoru w rytmach jazzu, ciesząc się zarówno muzyką na żywo, jak i wyjątkową atmosferą miasta.


Źródło: UM Tarnów