38. Tarnowska Nagroda Filmowa już za kilka dni: start 31 maja
Już za kilka dni rozpocznie się 38. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Festiwal potrwa od 31 maja do 8 czerwca, a jego program obfituje w liczne atrakcje filmowe i artystyczne.
  1. Start festiwalu: 31 maja
  2. Główne nagrody i konkursy
  3. Program dodatkowy: koncerty, wystawy, warsztaty
  4. Laureatka za całokształt: Krystyna Janda

W tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która odbędzie się w kinie Marzenie, o główne nagrody powalczy aż 12 polskich produkcji. Reżyserzy będą rywalizować o Grand Prix „Maszkaron”, Nagrodę Publiczności „Publika” oraz Jury Młodzieżowego „Kamerzysta”. Dodatkowo, w konkursie bajek „Filmy Młodego Widza”, Jury Dziecięce przyzna Statuetkę „Maszkaronka” dla najlepszej animacji.

Program festiwalu urozmaicą koncerty, wystawy plakatu, fotografii oraz sztuki ulicznej. Organizatorzy przewidzieli także warsztaty z zakresu edukacji filmowej, projekcje specjalne filmów krótkometrażowych i wideoklipów oraz spotkania z twórcami. To doskonała okazja, by zobaczyć najnowsze polskie produkcje i spotkać się z ich autorami.

W tym roku o Grand Prix powalczą zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, w tym kilka debiutów reżyserskich. Na liście konkursowych produkcji znalazły się m.in.: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelganger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”.

Pracom Jury profesjonalnego przewodniczyć będzie dokumentalista Paweł Łoziński. W składzie jury znajdą się również Weronika Bilska (operatorka), Julia Kijowska (aktorka), Marta Kownacka (reżyserka castingu), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca) oraz Mariusz Włodarski (producent). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Wręczenia Nagród 8 czerwca, a uroczystość zwieńczy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Royal String Quartet.

Warto również wspomnieć, że Krystyna Janda została uhonorowana nagrodą za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię. Nagroda zostanie wręczona podczas specjalnego wydarzenia – spektaklu „My Way” w reżyserii samej laureatki. To wyjątkowe wyróżnienie dla jednej z najwybitniejszych postaci polskiego kina.

Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia, które już za kilka dni zagości w naszym mieście. Tarnowska Nagroda Filmowa to święto polskiego kina, pełne emocji, wzruszeń i niezapomnianych chwil.


Źródło: UM Tarnów