Wiosenne porządki w ogrodzie - praktyczny poradnik

Wszyscy oczekujemy szybkiego nadejścia wiosny, aby móc cieszyć się dłuższymi dniami i większą ilością słońca. Posiadacze ogrodów wyglądają za wiosną także z powodu zajęć, które na nich czekają. W każdym ogrodzie trzeba bowiem przeprowadzić szereg prac porządkowych, aby uprzątnąć ogród po zimie i przygotować rośliny do nowego sezonu. Jakie konkretnie czynności trzeba wykonać?

Od czego należy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?

Wiosenne prace ogrodowe najlepiej rozpocząć po prostu od przeglądu ogrodu jako całości. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek czynności, należy ocenić, jak ogród prezentuje się po zimie i czy niekorzystne warunki atmosferyczne nie doprowadziły do zniszczeń. Kolejnym krokiem jest uporządkowanie trawy i usunięcie z niej liści, gałęzi, a także obumarłych części trawnika. Dzięki temu nie tylko zadba się o estetykę trawnika, lecz uchroni się go przed zniszczeniem. Wiedzieć bowiem trzeba, że duża wilgotność po roztopach w połączeniu z nagromadzonym zabrudzeniem może doprowadzić do powstawania procesów gnilnych.
Pozostając jeszcze przy temacie trawnika, zaleca się przeprowadzenie jego napowietrzania. Aeracja trawy, czyli napowietrzanie jej korzeni pozwoli usprawnić wzrost, a także wzmocni już obecne źdźbła trawy. Na koniec warto jeszcze posypać trawę świeżym piaskiem i przeprowadzić walcowanie co dociśnie darnie do podłoża.

Przycinamy drzewa i krzewy owocowe

Kolejną bardzo ważną pracą w ogrodzie jest cięcie drzew oraz krzewów. Z jakiego powodu przycinanie roślin jest tak ważne? Dzięki temu zadaniu możemy:

  • zachować ładny kształt krzewów i drzew,
  • usunąć chore i suche pędy,
  • poprawić kondycję rośliny,
  • pobudzić roślinę do wzrostu.

Kiedy wykonać przycinanie? Wybranie odpowiedniego okresu jest bardzo ważne, gdyż za wcześnie przycięte rośliny mogą nawet obumrzeć. Najlepiej wykonać tę pracę w chwili, gdy nie ma już ryzyka dużych przymrozków. Równie ważne jest, jak mocno zostaną wykonane cięcia. W przypadku roślin kwitnących już wiosną zaleca się cięcie bardzo delikatne. Krzewy i drzewa kwitnące latem można przycinać nawet o dwie trzecie długości.
Przed rozpoczęciem prac bezwzględnie trzeba zadbać o właściwe narzędzia. Polecane są specjalne nożyce do cięcia, które wyposażone będą w bardzo ostrze noże. Niewłaściwy przyrząd może doprowadzić nawet do uszkodzenia rośliny.

Przegląd akcesoriów ogrodowych

W każdym ogrodzie znaleźć można szereg różnego rodzaju akcesoriów, które uprzyjemniają spędzanie wolnego czasu. Wiosenne porządki to idealny czas na to, aby sprawdzić, w jakiej kondycji jest np. stelaż hamaka. Co należy w tym zakresie wiedzieć?

W ogrodzie powszechnie używane są różnego rodzaju akcesoria rekreacyjne używane do odpoczynku. Jeśli chcemy z takich rzeczy wygodnie i bezpiecznie korzystać, powinniśmy sprawdzić, jak zniosły zimowanie i ewentualnie dokonać pewnych napraw. Przykładowo huśtawka ogrodowa może wymagać zabezpieczenia przed rdzą, drewniane meble ogrodowe powinny zostać zaimpregnowane, a grill odmalowany. Rzecz jasna wszystkie te rzeczy trzeba także porządnie wyczyścić, gdyż pobyt w domu lub zimowane na powietrzu z całą pewnością spowodowało osadzenie się na nich grubej warstwy brudu.

Podsumowanie

Liczyć się trzeba z tym, że wiosenne porządki to ciężka i żmudna praca. Doprowadzenie całego ogrodu do właściwego stanu wymagać będzie nawet kilkunastu godzin pracy. Warto jednak się tym zająć, gdyż dzięki temu będzie się można w sezonie letnim cieszyć pięknym ogrodem i naprawdę komfortowo spędzać w nim swój wolny czas z rodziną i przyjaciółmi.