UM Tarnów: Prezydent uczcił ofiary zbrodni katyńskiej
Z okazji obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela złożył dzisiaj wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto uchwalone przez Sejm 14 listopada 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie i Miednoje ponad 21 tysięcy Polaków, w tym oficerów wojska i policji. Była to konsekwencja decyzji podjętej przez władze ZSRR o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.
Trzynasty kwietnia to data symboliczna. Tego dnia w 1943 roku, Radio Berlin nadało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok kilku tysięcy polskich oficerów. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero blisko pięćdziesiąt lat później; 13 kwietnia 1990 roku prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.
Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Prezydent-uczcil-ofiary-zbrodni-katynskiej
Ostatnie Artykuły

Collage w Artece. Tarnowscy artyści pokażą technikę z długą historią

W Tarnowie startuje mentoring dla młodych. Pomaga ułożyć plan po maturze

W Tarnowie ruszył nabór uzupełniający do przedszkoli. Zostało 186 miejsc

Nie za mundur, a za pomoc - trwa konkurs dla policjantów z całej Polski

TS Iskra Tarnów wróciła z wyjazdów z kompletem punktów

Projektowe prace Macieja Własnowolskiego trafią do Galerii HOL

Strażacki apel na tarnowskim Rynku. Padły medale i słowa wdzięczności

Strażacki dzień w Klikowej - biblioteka szykuje kameralne spotkanie 🚒

Jedno kliknięcie nie wystarcza - tu łatwo pomylić podpis ze złożeniem

Kieślowski i Wajda otworzą filmowy prolog przed jubileuszową TNF

Jedna utrata dokumentu i cały katalog usług rusza na Gov.pl

Kicia Kocia wchodzi do biblioteki i zabiera dzieci w małą przygodę

Tarnów wraca do Westwalewicza. Biblioteka szykuje wieczór z książką i poezją

