Kominek dwustronny

Obecnie nowoczesne kominki pozwalają na obserwację paleniska w dwóch pomieszczeniach. Dzięki temu możemy poszerzyć funkcjonalność naszego kominka przy zachowaniu wszystkich walorów estetycznych. Co więc należy wiedzieć o takich kominkach?

Taki kominek jest bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym. Dzięki niemu możemy harmonijnie scalić dwa pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze ściana, na której znajduje się kominek musi być on łącznikiem pomiędzy salonem a kuchnią czy jadalnią. Możemy również to wykorzystać przy połączeniu sypialni i łazienki. Dzięki temu zachowamy sferę intymności, a dodamy niepowtarzalny klimat. Kominki we Wrocławiu dwustronne obecnie nie są niczym dziwnym. To rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie ważne czy kominek będzie w centrum czy nie, przejście obok niego obojętnie będzie naprawdę trudne.

Do kominków dwustronnych możemy również zaliczyć kominek narożny. Dzięki tej prostej bryle możemy eksponować palenisko z dwóch różnych stron. Takie rozwiązanie umożliwi nam obserwację płomieni z kuchni jak i salonu. Jest to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale i również praktyczne.

Konstrukcja

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przy decyzji o kupnie kominka dwustronnego jest sama ich konstrukcja. Wymaga ona określonych wymagań co do ścian. Może to być znaczne ograniczenie dla domowników. Już na samym etapie projektowania więc powinno się uwzględnić decyzję o montażu takiego kominka.

Warto również zwrócić uwagę na to z jakich materiałów jest kominek zrobiony. Wkłady wykonuje się zazwyczaj ze stali. Od materiału, z którego jest wykonana komora spalania zależy odporność na wysokie temperatury. Palenisko powinno się wykładać wermikulitem, a dół wkładu szamotem.

Kominki dwustronne idealnie sprawdzają się w przypadku przestronnych domach. Wbrew pozorom nie wpływają one na ograniczenie gabarytów salonu. Można je dopasować idealnie do naszych potrzeb. Dodatkowo producenci często wykonują wkłady na indywidualne zamówienia. Częściej jednak kominki dwustronne ograniczają wymogi stawiane przez polskie prawo budowlane.

Według wymogów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury istotna jest nie tylko kubatura pomieszczenia, ale i również wentylacja, przewody kominowe czy dopływ świeżego powietrza. W głównej mierze to właśnie przez to decyduje się o braku możliwości montażu kominka dwustronnego. Dlatego bardzo istotne jest przemyślenie kwestii związanych z wyborem kominka dwustronnego, ale i również jego lokalizacją.

Rodzaje kominków

Kominki dwustronne potrafią w różny sposób oddziaływać na przestrzeń salonu, sypialni czy kuchni. Wynika to przede wszystkim z różnic jakie pojawiają się pomiędzy różnymi rodzajami kominków dwustronnych. Wpływ na rodzaj kominka wywiera rodzaj zabudowania (czyli czy wkład kominkowy jest ukryty w ścianie czy jest w modelu wolnostojącym), gabaryty kominka (szczególnie ważna jest szerokość - do 190cm), obudowa kominka (cegła, kamień, stal) czy sposób otwierania drzwi (od boku, do góry).

Ważne jest również odprowadzenie ciepła do sąsiednich pomieszczeń. Istotne okazują się również szyby. Najlepiej jest wybrać szyby samoczyszczące się, które będą sprawiały, że nie będziemy musieli martwić się aż tak o higienę takiego kominka. Ceny takich kominków mogą się znacznie różnić. Najtańsze wkłady kupimy już za 4000 złotych, a te najdroższe nabędziemy za kilkanaście tysięcy złotych.