Tarnowski ogólniak wrócił z Warszawy z drugim miejscem i wojskową lekcją

2 min czytania
Tarnowski ogólniak wrócił z Warszawy z drugim miejscem i wojskową lekcją

FOT. Urząd Miasta w Tarnowie

W Warszawie młodzi tarnowianie stanęli obok najlepszych szkolnych drużyn z kraju i nie zeszli z podium. XVI Liceum Ogólnokształcące zajęło drugie miejsce w finale turnieju „EkstraKLASA Wojskowa”, a wynik wypracowali uczniowie, którzy od miesięcy budowali formę na wiedzy, dyscyplinie i współpracy. To nie był zwykły konkurs z testem pamięci, ale sprawdzian z historii, wojska i rozumienia tego, jak działa bezpieczeństwo państwa.

  • Finał w Warszawie dał tarnowskiej drużynie miejsce tuż za zwycięzcą
  • Wiedza o wojsku, historii i sojuszach zaważyła na wyniku
  • Muzeum Bitwy Warszawskiej dopełniło turniejową lekcję

Finał w Warszawie dał tarnowskiej drużynie miejsce tuż za zwycięzcą

Podczas finału w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa spotkało się 16 najmocniejszych zespołów wyłonionych wcześniej w eliminacjach regionalnych i wojewódzkich. W takim gronie nie ma przypadków ani łatwych punktów – każda odpowiedź ma wagę, a każda pomyłka potrafi przesunąć drużynę w klasyfikacji o kilka miejsc.

Tarnów reprezentowali Brajan Słota, kapitan zespołu, Jakub Jachym i Jakub Jaworecki. Zespół prowadził ppor. Łukasz Boda, koordynator klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego w XVI LO. Dla szkoły to ważny sygnał, że profil wojskowy nie kończy się na mundurze i musztrze – liczy się też obycie z tematami, które składają się na realne przygotowanie do służby i dalszej nauki.

Wiedza o wojsku, historii i sojuszach zaważyła na wyniku

Turniej sprawdzał szeroką wiedzę o funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP, ale też o historii oraz znaczeniu sojuszy międzynarodowych, w tym NATO. To właśnie taki zakres pytań pokazuje, że współczesne przygotowanie wojskowe nie ogranicza się do nazw jednostek czy sprzętu. Trzeba rozumieć także szerszy kontekst – od tradycji po miejsce Polski w układzie bezpieczeństwa.

Dla uczniów z Tarnowa ten wynik ma znaczenie większe niż sama końcowa lokata. Drugie miejsce w ogólnopolskim finale potwierdza, że w mieście działa środowisko, które potrafi wychować drużynę gotową do rywalizacji z najlepszymi. To również mocny argument dla tych, którzy patrzą na oddziały przygotowania wojskowego jako na kierunek wymagający, ale dający młodym ludziom konkretne umiejętności i pewność siebie.

Muzeum Bitwy Warszawskiej dopełniło turniejową lekcję

Organizatorzy zadbali też o część, która wyszła poza salę konkursową. Uczestnicy zobaczyli Muzeum Bitwy Warszawskiej, co stało się dodatkiem dobrze wpisującym się w charakter całego wydarzenia. Taka wizyta pozwala lepiej zrozumieć, że wojskowa wiedza nie jest abstrakcją – wyrasta z historii, doświadczeń i decyzji, które miały realny wpływ na losy państwa.

Dla tarnowskiej drużyny finał zakończył się więc nie tylko medalowym miejscem, ale też solidną porcją historii podaną w terenie, tam, gdzie łatwiej połączyć teorię z obrazem dawnych wydarzeń.

na podstawie: Urząd Miasta w Tarnowie.

Autor: krystian