Ucieczka z wielkiego miasta: czy warto przeprowadzić się do mniejszej miejscowości?

Masz dość hałasu, zapachu spalin i ciągłego stresu? A może chcesz po otwarciu okna poczuć zapach lasu oraz usłyszeć śpiew ptaków? Wielkie miasta przestały być już popularne jako wymarzone miejsce do życia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do spokojniejszej okolicy. Sprawdź, czy warto pójść w ich ślady i gdzie możesz zamieszkać.

Niechęć do dużych miast wciąż rośnie

Dawniej mówiło się, że duże miasta to duże możliwości. W dzisiejszych czasach przestało mieć to jednak takie znaczenie. Wiele osób pracuje zdalnie, a autostrady i połączenia lotnicze umożliwiają szybkie przemieszczanie się. Z tego powodu wielkie ośrodki miejskie są coraz mniej atrakcyjnym miejscem do życia. Doskonale obrazują to przeprowadzone w Londynie badania YouGov. Zgodnie z nimi aż 47 proc. mieszkańców Londynu w wieku od 18 do 24 lat planuje wyprowadzić się z niego w ciągu najbliższych 10 lat.

Podobny trend jest widoczny na całym świecie, m.in. w USA i Chinach. Wiele wskazuje na to, że również Polacy zaczynają zmieniać swoje preferencje. Dlaczego tak się dzieje? Winę ponoszą przede wszystkim wysokie koszty życia, ceny nieruchomości, tłok oraz brak dostępu do natury. W mniejszych miejscowościach można zaś zwolnić tempo, cieszyć się kontaktem z przyrodą oraz prowadzić takie życie, o jakim marzysz.

Gdzie warto zamieszkać? Postaw na Mazury!

Rozważając przeprowadzkę, należy w pierwszej kolejności znaleźć miejsce, w którym możesz osiedlić się na stałe. Co wybrać? Jeśli cenisz spokojną, sielską atmosferę, ale nie chcesz jednocześnie się nudzić, doskonałym rozwiązaniem będą Mazury. To dziewiczy region Polski, który kojarzy się przede wszystkim z wakacjami i sportami wodnymi. Ma on jednak znacznie więcej do zaoferowania. Co dokładnie?

Unikalne walory przyrodnicze

Mazurska przyroda jest nieco dzika, a przez to piękna i bujna. Nazwa „Kraina Tysiąca Jezior” nie jest zaś przypadkowa. Aby móc wyobrazić sobie, co tak naprawdę kryją w sobie Mazury, przejdźmy do konkretów. Walory przyrodnicze regionu to:

  • lasy i puszcze zajmujące 30 proc. powierzchni województwa,
  • obszary cenne przyrodniczo rozciągające się na niemal połowie (46,7 proc. powierzchni) regionu,
  • ponad 3 tys. jezior,
  • liczne kanały i rzeki, tworzące system szlaków wodnych.

Warto wspomnieć o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który liczy ponad 100 km długości i prowadzi przez najciekawsze miejscowości regionu (m.in. Mikołajki, Giżycko, Mrągowo). Mazury to także Zielone Płuca Polski: powietrze jest tu rześkie i czyste.

Doskonałe warunki do pracy zdalnej

Przeprowadzka na Mazury nie musi oznaczać końca rozwoju zawodowego lub naukowego. A wręcz przeciwnie. Możesz tu bez problemu wykonywać swoje obowiązki zdalnie, dokształcać się lub studiować. Dzięki temu, że żyje się tu spokojnie, nic nie będzie Cię rozpraszać.

Życie na Mazurach nie oznacza wcale odizolowania od świata. Przez region przebiega bowiem krajowa droga nr 7, która łączy południową i północną część kraju. Doskonale rozwinięta infrastruktura i gęsta sieć kolejowa to nie wszystko. Nieopodal Olsztyna znajduje się lotnisko Olsztyn-Mazury, które obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe.

Atrakcje turystyczne przez cały rok

Jak spędzić czas wolny na Mazurach? Latem czekają na Ciebie jeziora, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz klimatyczne tawerny. Liczne ścieżki przyrodnicze i trasy spacerowe lub rowerowe pozwolą zaś poznać każdy zakątek regionu.

Nuda nie będzie doskwierać także w pozostałe pory roku. Mazury to liczne zabytki, takie jak choćby Wilczy Szaniec w Gierłoży, Twierdza Boyen w Giżycku oraz Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie. Fani zimowych aktywności, mogą tu pojeździć na nartach: Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie dysponuje dwom wyciągami orczykowymi oraz trasami o zróżnicowanym stopniu trudności.

Znajdź swoje miejsce na ziemi na Mazurach

Przeprowadzka z dużego miasta to poważna decyzja, która może odmienić Twoje życie. Czy warto ją podjąć? Jeśli nie chcesz dłużej znosić hałasu, korków i tłoku, na pewno jej nie pożałujesz. Wybierając Mazury, zyskujesz zaś całą paletę możliwości dotyczących zarówno rozwoju zawodowego, jak i spędzania czasu. Gdzie dokładnie możesz się osiedlić? Zwróć uwagę na inwestycję Pratum - mieszkania w Mrągowie tuż przy jeziorze Czos i w otoczeniu gęstych lasów. To ekskluzywne osiedle, zaprojektowane w harmonii z naturą, oferujące wiele udogodnień, takich jak tarasy widokowe, restauracja i tereny zielone. Odnajdziesz tam swoją spokojną przystań i odetchniesz pełną piersią.