Zalety i wady cięcie laserem stali

Cięcie twardych materiałów od zawsze sprawiało wiele problemów szczególnie w momencie, w którym należy wyciąć skomplikowany kształt z kawałka metalu. Przez wiele lat było to niezwykle uciążliwe, lecz wraz z rozwojem technologii powstały innowacyjne metody cięcia metali pozwalające uzyskać dowolny kształt. Obecnie dużą popularnością cieszy się cięcie laserem, jest to innowacyjna metoda, która znajduje swoje zastosowanie wszędzie, gdzie musimy wyciąć jakikolwiek kształt. Przyjrzyjmy się, jakie zastosowania ma i na czym polega wycinanie laserowe.

Na czym polega cięcie laserowe?

Cięcie laserem to proces polegający na uderzeniu wiązki laserowej w powierzchnie materiału co ma celu rozgrzanie go do momentu całkowitego wyparowania. W momencie, kiedy laser całkowicie przejdzie przez przygotowany materiał, cięcie jest zakończone i wiązka laserowa przesuwa się w określonym kierunku. Jest to niezwykle wydajna metoda, która gwarantuje szybkie cięcie, praktycznie każdego materiału co w połączeniu z możliwościami wycinania dowolnego kształtu powoduje, że na cięcie laserowe decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

 

Jakie materiały można przecinać za pomocą lasera?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o materiały, na których zastosujemy wycinanie laserem. Dzięki zastosowaniu lasera możemy ciąć materiały takie jak:

  • blachy
  • rury
  • drewno 
  • pręty metalowe 
  • tworzywa sztuczne

Wybierając materiały do cięcia, nie musimy przejmować się ich wymiarami, laser jest w stanie przeciąć nawet najgrubszą blachę stalową, wycinając z niej dowolny kształt. Cięcie rur również nie stanowi dla lasera problemów. Nieograniczona liczba materiałów w połączeniu z precyzją ich cięcia sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Wycinając materiały za pomocą lasera, mamy pewność, że zachowamy pełną powtarzalność cięcia niezależnie od ilości obrobionych materiałów.

Jakie są korzyści wykorzystania wycinania laserowego? 

Uciążliwe prace związane z obróbką metali i różnego rodzaju tworzyw mogą być znacznie prostsze dzięki użyciu lasera. Możemy dowolnie wybrać nawet najbardziej skomplikowany kształt, który zostanie wycięty z dokładnością co do milimetra zgodną z projektem. Dodatkowo eliminujemy wszystkie czynniki negatywne związane z obróbką materiału, laser nie zwiększy znacząco hałasu i zapobiega powstawaniu odpadów. Wycinanie laserowe to również oszczędność, dzięki dużej precyzji możemy wykorzystać cały dostępny materiał, a brak zużywalnych części powoduje, że nie musimy martwić się o ich wymianę. Elementy wycięte za pomocą lasera nie muszą być poddawane dalszej obróbce, dzięki czemu oszczędzamy również czas pracy.

Kiedy zdecydować się na cięcie laserowe?

Na cięcie laserowe warto zdecydować się w każdej sytuacji, w której musimy wyciąć coś z najwyższą dokładnością. Również, jeśli zależy nam na powtarzalności uzyskanych elementów, powinniśmy skorzystać z laserowego wycinania. Obecnie na rynku tylko wycinanie laserowe daje tak nieograniczone możliwości wycięcia dowolnych kształtów z tak dużą precyzją niezależną od obrabianego materiału.

Podsumowanie

Cięcie laserem jako jedyne umożliwia wycięcie dowolnego kształtu z praktycznie każdego materiału. Prosta obsługa w połączeniu z niskim hałasem sprawia, że cięcie laserem blach nigdy nie było tak proste i przyjemne. Każdy element wycięty laserowo nie wymaga dalszej obróbki, co powoduje, że oszczędzamy czas i pieniądze. Dokładność powoduje wysoką powtarzalność wyciętych elementów, co w połączeniu z wykorzystaniem całego dostępnego materiału sprawia, że zauważymy spadek kosztów produkcji.