W sobotę, 21 stycznia w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Krakowska 4) odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Surmana „Tarnów - obrazy matematycznie przetworzone”. Początek o godz. 17.
Janusz Surman urodził się w Tarnowie w roku 1954. Poważnie fotografią zajął się w 1977 roku, gdy współzałożył Towarzystwo Dagerotypistów, fotograficzną grupę twórczą. Kierował nią od powstania do 1990 roku, przekształcając ze studenckiej (na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego), przez uczelnianą, krakowską, do ogólnopolskiej, która w latach 80-tych ubiegłego wieku była największą w Polsce.
Wraz z nią wystawiał, przede wszystkim w Krakowie, ale także w Paryżu, Berlinie, Pradze czy Sofii. Jest laureatem konkursów fotograficznych różnej rangi: od lokalnej do ogólnopolskiej. Był instruktorem fotografii w wielu grupach, jednostkach kultury, wykładowcą w szkołach fotografii, a także jurorem konkursów. Szczególnym rodzajem jego twórczości były diaporamy formatu kinowego, kompilacje slajdów, poezji i muzyki, rozpoczęte na Akademickich Konfrontacjach Twórczych, a kontynuowane jako suport koncertów i dużych imprez, jak Ogólnopolskie Festiwale PAKA czy Festiwale Piosenki Studenckiej.
Po ponad dwudziestoletniej przerwie, w drugiej dekadzie tego wieku, Janusz Surman wznowił aktywność artystyczną, tym razem z zastosowaniem nietypowych możliwości fotografii cyfrowej. Pracę w ciemni, pod powiększalnikiem, zastąpił pracą przed monitorem komputera. Techniki fotograficzne, z wyszukaną chemią obróbki, zastąpił technikami komputerowymi z zaawansowanymi programami matematycznej, cyfrowej manipulacji i modyfikacji obrazu. Efekt, bardzo odległy od klasycznej fotografii, bliższy jest technikom graficznym czy malarskim.
(sm)