„Przyszłość jest teraz. Gospodarka bez wróżenia z fusów” – takim hasłem opatrzyli sesję plenarną organizatorzy odbywającego się w Tarnowie w dniach 28-29 listopada Forum Gospodarczego, którego uczestnicy będą starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, jak przygotowujemy nasze firmy i organizacje na to co przynosi czwarta rewolucja przemysłowa i jak skorzystać ze scenariuszy przyszłości, zmieniając firmy i same miejsca pracy? Oczywiście podczas poszczególnych paneli dyskusyjnych nie zabraknie tematów dotyczących tego, co tu i teraz.
Tarnowskie Forum Gospodarcze jest swego rodzaju preludium przed planowanym w przyszłym roku Forum Ekonomicznym w Karpaczu - największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Organizatorami wydarzania, która startuje w poniedziałek 28 listopada w Tarnowie są: Instytut Studiów Wschodnich i Prezydent Miasta Tarnowa, a nad całością czuwa Wydział Rozwoju Gospodarczego UMT.
Tarnowskie Forum Gospodarcze będzie okazją do debaty o kluczowych problemach europejskiej gospodarki, która dopiero co narażona na negatywne skutki pandemicznych obostrzeń, dziś musi stawić czoła potężnym wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie.
Dlaczego forum gości w Tarnowie? Otóż nasze miasto wraz z ościennymi gminami, w ramach Aglomeracji Tarnowskiej, od lat współpracuje na rzecz szeroko pojętego rozwoju gospodarczego oraz inicjowania przedsięwzięć proinwestycyjnych. To daje efekty i miasto może pochwalić się takimi wyróżnieniami jak Nagroda Krakowskiego Parku Technologicznego w kategorii: „Najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne” oraz I miejscem w województwie małopolskim w IX Ogólnopolskim Konkursie „Grunt na medal”, zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Podczas Forum odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń: debat, sesji plenarnych, rozmów, prezentacji i bloków tematycznych. W trakcie Forum goście i szerokie grono ekspertów będą debatować nad takimi kluczowymi zagadnieniami jak: bezpieczeństwo energetyczne, reindustrializacja, gospodarka cyfrowa, rewolucja elektryczna w motoryzacji czy polityka klimatyczna.
Wśród tematów paneli dyskusyjnych są m.in. takie jak: „Polityka społeczna a rozwój gospodarczy”, „W jaki sposób optymalizować wydatki w ochronie zdrowia?”, „Prywatna, państwowa, spółdzielcza i komunalna – czy forma własności ma wpływ na funkcjonowanie biznesu?”, „Przemysł sportowy - jak można zarobić na aktywności fizycznej?”, „Infrastruktura – klucz do rozwoju regionów”, „Innowacje w energetyce – bariery i wyzwania na następne dekady”, „Geopolityczne i gospodarcze konsekwencje wojny na Ukrainie”, „Wyzwania finansowe samorządów w obliczu kryzysu gospodarczego”.
Wśród 400 gości Forum i uczestników poszczególnych paneli, które odbywać się będą w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Lippóczy'ego 4 są m.in.: Ryszard Florek, prezes zarządu FAKRO; prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; prof. Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie; prof. Leszek Jankowski - Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy; prof. Grzegorz W. Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego; poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy; Jan Rokita, były polityk, a obecnie publicysta; prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa; Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich; Robert Gołaszewski, redaktor naczelny „Business Magazine”; minister Agnieszka Ścigaj z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Arkadiusz Urban, prezes zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości; Jakub Kupecki, dyrektor Instytutu Energetyki. Są goście z Ukrainy, Słowacji, Gruzji, posłowie, prezydenci miast, dyrektorzy firm, radni i biznesmani. Moderatorem sesji plenarnej będzie Bogusław Chrabota, redaktor naczelny, Gremi Media S.A.
Integralną częścią Forum jest Hackathon - 36-godzinny maraton programowania (rozpoczęcie w niedzielę 27 listopada o godz. 9, zakończenie nazajutrz o godz. 21). W Hackathonie uczestniczyć będzie siedem zespołów konkursowych, składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów i troje mentorów, łącznie 23 osoby.