Montaż robotów koszących w ogrodzie

Nic dziwnego, że roboty koszące coraz częściej obecne są w naszych ogrodach. Dzięki temu urządzeniu koszenie trawy nie wymaga od nas żadnego zaangażowania. Niektórzy nie lubią tej czynności ze względu na konieczność poświęcenia dużej ilości czasu, szczególnie na większe trawniki. Dlatego warto zastanowić się nad zakupieniem automatycznej kosiarki, która odciąży nas w tym zakresie.

Roboty koszące to z reguły małe urządzenia, które posiadają kilka kółek oraz tnące noże. Dodatkowo mają one wbudowany akumulator pozwalający na pracę urządzenia bez konieczności podłączania go do prądu. W przypadku kiedy akumulator się rozładuje, automatyczna kosiarka wraca do stacji dokującej, gdzie będzie się ładować.

Działanie robota koszącego

Automatyczna kosiarka wie gdzie ma kosić dzięki specjalnym przewodom, które tworzą obszar pracy urządzenia. Układa się go przy obrzeżach trawy wyznaczając tym samym granice pracy robota. Jeśli najedzie on na czujnik automatycznej kosiarki, zawróci ona w drugą stronę. Należy pamiętać o tym, żeby wyłączyć z obszaru pracy robota takie elementy jak na przykład rabaty kwiatowe.

Po wyznaczeniu obszaru pracy robota koszącego możemy zabrać się za jego programowanie. Należy wyznaczyć w jakich dniach oraz godzinach kosiarka będzie przycinać nasz trawnik. Warto wybrać taką porę, kiedy robot nie będzie nikomu przeszkadzał w ogrodzie. Takie rozwiązanie świetnie przydaje się właścicielom zwierząt lub rodzicom.

Dzięki temu, że urządzenie jest w stanie codziennie kosić trawę możemy pozbyć się niechcianych chwastów, ponieważ nie lubią one częstego przycinania. Co więcej, automatyczne kosiarki są w stanie wypędzić z ogrodu krety. W takim przypadku przeniosą się one w inne miejsce, gdzie nic nie będzie im jeździło nad głową. Jest to więc urządzenie, które świetnie nada się tak naprawdę do każdego ogrodu.

Jak zamontować robota koszącego w ogrodzie?

Na samym początku musimy przygotować odpowiedni szkic działki. Warto więc zaznaczyć wszystkie ścieżki czy roślinność, dzięki czemu łatwiej będzie wyłączyć te terenu z obszaru pracy kosiarki. Należy także wybrać miejsce, gdzie umiejscowimy stację ładującą. Konieczne jest postawienie jej na równej powierzchni. Sprawdź te roboty koszące.

Następnym etapem jest ułożenie przewodów, które wyznaczać będą obszar pracy robota koszącego. Tutaj ważne jest zostawienie odpowiedniej odległości od ścian, ścieżek czy rabat kwiatowych. Często zdarza się tak, że robot nie będzie w stanie skosić niektórych terenów w ogrodzie, dlatego warto w tych miejscach wysypać żwir. Pamiętajmy o tym, żeby nie zakopywać takiego przewodu.

Na koniec pozostaje nam zaprogramowanie robota koszącego. Dostępne są modele, które umożliwiają wykonanie tej czynności za pomocą smartfonu. Ustawiamy więc odpowiednie godziny koszenia trawnika. Należy pamiętać o tym, żeby pierwsze koszenie w ogrodzie odbyło się tradycyjną kosiarką. Robot koszący może sobie nie poradzić z wysoką trawą.