Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. 

 

Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, Akademia Czerniaka przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Film edykacyjny na youtube.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę,
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne,
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia,
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm,
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Grafika informacyjna Poznaj ABCDE czerniaka wraz z mini zdjęciami znamion i wyjaśnieniem

 

Grafika Złote Zasady Ochrony Skóry - białe obrazki na żółtym tle, przedstawiające parasol, solarium, okulary przeciwsłoneczne kapelusz i inne

Źródło materiału: Studenckie Koło Naukowe Onkoma, Klinika Gastroneterologii Onkologicznej Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal znaczna część osób nie bada u lekarza podejrzanych znamion. 
Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno - zwłaszcza czerniaki - są przyczyną znacznej śmiertelności. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry, liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia.