Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców.
Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, Akademia Czerniaka przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
- A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę,
- B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne,
- C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia,
- D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm,
- E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Źródło materiału: Studenckie Koło Naukowe Onkoma, Klinika Gastroneterologii Onkologicznej Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy
Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal znaczna część osób nie bada u lekarza podejrzanych znamion.
Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno - zwłaszcza czerniaki - są przyczyną znacznej śmiertelności. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry, liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia.