Doradztwo kredytowe dla osób, które posiadają już kredyt

Powszechnie uważa się, że doradca kredytowy może pomóc jedynie osobom, które dopiero zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu. Tymczasem okazuje się, że ekspert finansowy wyciąga pomocną dłoń także do osób, które już posiadają zobowiązanie kredytowe. W jaki sposób może on pomóc takim osobom? 

Gdy rata przytłacza

Wiele osób skarży się na to, że miesięczna rata kredytowa jest dla nich zbyt dużym obciążeniem. Rzeczywiście, zmienne warunki kredytowania czy też pogorszenie sytuacji finansowej może sprawić, że rata kredytowa zacznie nas przytłaczać. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób, które zaciągają kredyty długoterminowe, czyli z okresem spłaty powyżej roku. Najczęściej po pomoc do eksperta finansowego w tej materii zgłaszają się kredytobiorcy z kredytem hipotecznym. Tego typu zobowiązanie zaciągamy bowiem nawet na 30 lat. Przez ten czas może się przecież bardzo wiele zmienić, w związku z czym nie będziemy mogli pozwolić sobie na spłatę raty kredytu w takiej wysokości, jaką wyznaczy nam bank. Ekspert finansowy pomoże nam negocjować z bankiem warunki spłaty. Nie wpłynie on co prawda na zmniejszenie prowizji bankowej czy oprocentowanie kredytu, niemniej jednak może pomóc nam zmniejszyć miesięczną ratę kredytu. To jednak wiąże się w wydłużeniem okresu spłaty, co wielu osobom, które nie mają środków na regulowanie zobowiązań wobec banku, specjalnie nie przeszkadza.

Szybsza spłata kredytu

W życiu bywa bardzo różnie, dlatego może zdarzyć nam się również sytuacja całkowicie odwrotna do tej, która opisana jest powyżej. Możemy bowiem dysponować w pewnym okresie czasie większymi środkami finansowymi. Jeśli aktualnie posiadamy nieco więcej gotówki, chcemy przede wszystkim zmniejszyć swoje zobowiązanie kredytowe. Oznacza to, że dążymy do wcześniejszej spłaty kredytu. Wydawać by się mogło, że banki tylko na to czekają - ostatecznie szybciej dostaną z powrotem swoje pieniądze. Tymczasem okazuje się, że nic bardziej mylnego - banki wręcz zabezpieczają się przed szybszą spłatą kredytu. Często umowy zawierają różnego typu klauzule, przez które kredytobiorcy nie mogą dokonać wcześniej spłaty. wystarczy jednak udać się do doradcy kredytowego, który przede wszystkim oceni, czy bank, stosując konkretne zapisy, rzeczywiście ma rację. Co więcej, doradca podpowie nam, jak najkorzystniej będzie spłacić kredyt przed terminem.

Więcej informacji: Ekspert finansowy Tomasz Wostal - dowiedz się więcej o tym, na jakie wsparcie w uzyskaniu kredytu możesz liczyć

Połączenie kilku zobowiązań w jedno

Dziś wiele osób posiada nie jeden kredyt, a kilka tego typu zobowiązań. Ich spłata bywa trudna i czasochłonna, dlatego warto połączyć je w jeden kredyt z niższą miesięczną ratą. Kredyt ten nosi nazwę kredytu konsolidacyjnego, natomiast aby go otrzymać musimy posiadać przynajmniej dwa zobowiązania kredytowe. W wyborze odpowiedniej oferty pomoże oczywiście doświadczony doradca kredytowy. Oceni on, czy zaciągnięcie tego typu kredytu jest w naszej sytuacji rzeczywiście opłacalne. Podpowie, jakie kroki musimy podjąć, aby bank zgodził się na konsolidację zobowiązań finansowych. Warto pamiętać, że dzięki konsolidacji możemy znacznie zmniejszyć nasze miesięczne zobowiązania wobec banków.