Warto pamiętać o tym, że transport ciężkiego sprzętu wymaga dużej wiedzy, umiejętności logistycznych, uprawnień oraz doświadczenia. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy. Na czym jednak polega relokacja maszyn? Kiedy warto z niej skorzystać? Tego dowiecie się poniżej!

Na czym polega relokacja maszyn?

W bardzo dużym skrócie, relokacja maszyn polega na transporcie urządzeń. Można to robić na przykład pomiędzy pomieszczeniami w zakładzie produkcyjnym lub do zupełnie innego miasta. Czasami do tego zadania trzeba użyć specjalistycznego sprzętu. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się nawet na transport całego zakładu produkcyjnego. Relokacja maszyn ma jednak charakter kompleksowy i oferuje jeszcze inne usługi http://powersolutions.com.pl/ . Mowa tutaj o demontażu, załadunku, transporcie, rozładunku, instalowaniu urządzeń i wykonywaniu podłączeń elektrycznych czy hydraulicznych.

Relokacja maszyn zdecydowanie wymaga dobrej organizacji oraz dokładnego zaplanowania wszystkich etapów. W ten sposób gwarantujemy bezpieczeństwo przeniesienia danych maszyn. Osoby specjalizujące się w tej branży muszą więc posiadać specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie z zakresu logistyki i technologii maszyn.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, relokacja maszyn może mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Można więc przenosić wyposażenie danej firmy wewnątrz zakładu lub poza jego obręb. Pamiętajmy jednak, że w przypadku transportu urządzeń wewnątrz zakładu musimy zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz innych maszyn. Zmiana lokalizacji maszyn jest bardzo ciężkim zadaniem. Wymaga użycia wysokiej jakości sprzętu.

Transport maszyn wymaga przede wszystkim demontażu maszyny lub całej linii produkcyjnej. Następnie przechodzi się do załadunku, transportu oraz rozładunku. Bardzo często zdarza się tak, że maszynę trzeba po prostu rozłożyć na części.

Organizacja transportu

Podczas organizowania transportu maszyn należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak odległość, wielkość sprzętu oraz jego cechy charakterystyczne. Czasami konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznych naczep przeznaczonych do przewożenia ładunków o dużych gabarytach. Możliwe więc, że trzeba będzie skorzystać z specjalnych platform, które składają się z łączonych ze sobą specjalnych modułów. Należy także pamiętać o dodatkowych pozwoleniach na transport w kraju i za granicą, zabezpieczeniu maszyn w czasie transportu, specjalnych konstrukcjach do przewozu i ewentualnej konieczności przeładunku.

Sprzęt wykorzystywany do relokacji maszyn

 Sprzęt wykorzystywany do relokacji maszyn

Transport maszyn w inne miejsce wymaga użycia specjalistycznych maszyn oraz urządzeń. To, jakie z nich wykorzystamy zależeć będzie od masy i kształtu ładunku.

Wózki transportowe zazwyczaj służą do transportu wewnętrznego. Wózki podnośnikowe na przykład posiadają specjalną platformę z widłami lub innym przymocowanym sprzętem.

Przenośniki rolkowe są inaczej nazywane przenośnikami wałkowymi. Taki sprzęt wykorzystuje się do transportu ładunków stałych o zwartej budowie. Ładunek jest tutaj transportowany na obracających się równolegle ustawionych wałkach.

Podnośniki są rodzajem urządzenia dźwigowego do pionowego przenoszenia przedmiotów. Posiadają one mechanizm zębatkowy lub śrubowy. Są napędzane w sposób hydrauliczny lub pneumatyczny.