Ruszyła kampania o czujkach i zagrożeniu tlenkiem węgla

Strażacy i eksperci apelują o montaż czujek dymu i tlenku węgla oraz o kontrolę przewodów kominowych przed sezonem grzewczym. Sezon grzewczy przypada na 1 października–31 marca i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pożarów i zatruć.
- Sezon grzewczy zwiększa ryzyko pożarów i zatruć w mieszkaniach
- Komenda Główna PSP przypomina o przeglądach i obowiązkach właścicieli
Sezon grzewczy zwiększa ryzyko pożarów i zatruć w mieszkaniach
Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” informuje, że w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Do zdarzeń najczęściej dochodzi z powodu wad oraz niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Akcja kierowana jest do różnych grup społecznych, w tym do dzieci, młodzieży i seniorów. Jej zakres obejmuje edukację, informowanie i promocję zachowań zapobiegawczych.
Tlenek węgla (czad) powstaje przy niecałkowitym spalaniu paliw. Jest bezwonny, bezbarwny i gromadzi się głównie pod sufitem. Działa toksycznie poprzez zajmowanie miejsca tlenu w hemoglobinie, co może prowadzić do śmierci przy długotrwałym narażeniu. W artykule wymieniono objawy mogące świadczyć o zatruciu: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca. W razie podejrzenia zatrucia zalecane jest natychmiastowe przewietrzenie pomieszczenia i konsultacja lekarska.
Komenda Główna PSP przypomina o przeglądach i obowiązkach właścicieli
W materiale opracowanym przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podkreślono istotę montażu i prawidłowej eksploatacji czujek dymu i czujek tlenku węgla. Głównym źródłem zatruć wskazano niesprawność przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Do wad przewodów mogą przyczyniać się m.in. zanieczyszczenia, nieszczelności, wadliwy montaż lub brak odpowiedniej wentylacji.
Przypomniano również obowiązki właścicieli i zarządców budynków. Zobowiązania wynikają m.in. z przepisów: § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przepisy nakładają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych, co najmniej raz w roku.
Autorzy materiału wskazują, że celem działań jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Wydział Prewencji Społecznej KG PSP przygotował również zestaw danych dotyczących liczby zdarzeń, poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych sezonach grzewczych.
na podstawie: PSP Tarnów.
Autor: krystian