Jak zaprojektować ogród przydomowy

Chcąc stworzyć piękny ogród przydomowy, który będzie spełniał nasze wymagania, musimy poświęcić odpowiednio dużo czasu oraz wysiłku. Samo stworzenie projektu wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Na początku powinniśmy się zastanowić nad tym, czym aktualnie dysponujemy. Następnie warto wybrać odpowiedni styl ogrodu. Jeśli chcemy chwalić się naszym ogrodem przed sąsiadami, powinniśmy poważnie podejść do projektu.

Wielkość terenu, którym dysponujemy wcale nie ma tak dużego znaczenia na ogólny wygląd naszego ogrodu. Wystarczy dobrze przemyśleć, jak skomponować poszczególne części ogrodu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Posiadając pagórki czy skarpy możemy wdrożyć niebanalne rozwiązania do naszego ogrodu. Przykładem mogą być tutaj dwa stawy połączone ze sobą strumieniem lub wodospadem. Ogromne znaczenie będzie mieć także gleba, od której będzie zależał dobór odpowiednich roślin.

Trzeba także pamiętać o tym, żeby dostosować się do panującego klimatu w naszym ogrodzie. Niestety nic na niego nie poradzimy, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które nie będą nam przeszkadzały podczas opiekowania się ogrodem. Mowa tutaj między innymi o nasłonecznieniu, wietrze, temperaturze w poszczególnych porach roku, cieniu itd. Takie czynniki mają duże znaczenie przy wyborze kwiatów, krzewów oraz drzew. Sprawdź to znakomite projektowanie ogrodów Warszawa i okolice.

Część reprezentacyjna

Ogród powinien dzielić się tak naprawdę na parę części. Dzięki temu możemy w sposób przemyślany zagospodarować całą przestrzeń. Część reprezentacyjna dotyczy samego wejścia. Przykuwa ona najbardziej wzrok sąsiadów, gości czy domowników. Wypadałoby więc, żeby część ta była jak najlepiej zaplanowana. Musi mieć ona swój unikalny styl i dobrze się reprezentować. Warto zdecydować się w takim przypadku na rośliny, które będą zdobić tą część przez cały rok. Mowa tutaj między innymi o roślinach zimozielonych. Wiele osób decyduje się również na rośliny sezonowe w donicach. Po zakończeniu okresu kwitnienia przenoszą je po prostu w inne miejsce.

Część rekreacyjna

Ta część oczywiście odpowiada za odpoczynek w naszym ogrodzie. Warto więc wybrać miejsce zaciszne, najlepiej za domem z dala od hałasów pochodzących z ulicy. Dzięki temu każdy domownik będzie mógł się wyciszyć po ciężkim dniu w pracy. W tej części ogrodu warto zdecydować się na taras. Jeśli jednak posiadamy małą przestrzeń, możemy zamówić podest z drewna. W takim tarasie powinny znaleźć się meble wypoczynkowe czy na przykład grill. Niektórzy decydują się także na altanę czy nawet kominek. Tak naprawdę wszystko w tej części zależy od naszych preferencji.

Ścieżki

Projektując ogród musimy pamiętać o tym, że ścieżki mają być zaplanowane praktycznie oraz estetycznie. Przede wszystkim muszą mieć one odpowiednią szerokość, aby domownicy mogli się swobodnie po niej poruszać. Przy samych szlakach warto posadzić rośliny, które nie brudzą ani nie kłują. Warto zdecydować się także na ławki, które będą świetnym dopełnieniem podczas spaceru po ogrodzie. Jeśli mamy możliwość wprowadzenia instalacji elektrycznej, możemy zainwestować w oświetlenie. Jeśli jednak jest to u nas niemożliwe, zawsze możemy zamówić lampki solarne, które chociaż w małym stopniu będą oświetlać nasze drogi w ogrodzie podczas wieczorów.