Pierwsza wizyta u dentysty

Rodzice maluchów zastanawiają się, kiedy powinni po raz pierwszy udać się ze swoją pociechą do dentysty. Leczenie zębów mlecznych to bardzo ważna kwestia. Stanowią one pewnego rodzaju przygotowanie dla zębów stałych. Bardzo ważne są więc regularne wizyty. 

Maluch u dentysty - kiedy pierwsza wizyta u dentysty dziecka?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć między 6 a 12 miesiącem życia, czyli kiedy wyżynają się zęby mleczne. Podczas pierwszych wizyt, stomatolog sprawdza stan dziąseł i ząbków, a także instruuje rodziców na temat właściwej higieny jamy ustnej najmłodszych oraz właściwej diety. Jest to też okazja do oswojenia malucha z gabinetem, co jest bardzo ważna i w przyszłości niweluje stres i lęk przed leczeniem.  

Leczenie zębów mlecznych - dlaczego jest konieczne?

Wiele osób dziwi, że zalecane są tak wczesne wizyty u stomatologów. Jednak leczenie zębów mlecznych, jest bardzo ważne. Regularne kontrolę pozwalają zabezpieczyć mleczaki przed ubytkami próchnicowymi i przed ich zbyt wczesną utratą. 

Warto także zaznaczyć, że o właściwą higienę jamy ustnej należy dbać od narodzin dziecka. Nawet kiedy, zębów jeszcze nie będzie, dobrze jest pielęgnować dziąsła, a od pierwszego ząbka sięgnąć po właściwą szczoteczkę i pastę. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

Do pierwszej wizyty u stomatologa należy się odpowiednio przygotować. Należy zebrać potrzebną dokumentację, a także przygotować malucha na wizytę w nowym miejscu. 

Podczas pierwszej wizyty rodzic musi wypełnić ankietę o stanie zdrowia dziecka, a następnie ma miejsce ogólny przegląd jamy ustnej, na podstawie którego omawia się konieczne leczenie. 

Zalety wczesnych wizyt u dentystów

Wizyty kontrolne u dentystów są bardzo ważne i wiążą się z wieloma zaletami. Lekarz sprawdza, że uzębienie mleczne rozwija się we właściwy sposób. Ocenia on także stan szkliwa, a także rozwiewa wszelkie wątpliwości rodziców dotyczące profilaktyki i higieny jamy ustnej. Dzięki takim wizytom opiekunowie mogą zapoznać się ze sprawdzonymi informacjami, co jest bardzo ważne, ponieważ w często trudno ocenić które dane dostępne w Internecie są prawdziwe. 

Badanie dziecka podczas pierwszej wizyty jest bardzo ważne. Stomatolog jest w stanie zauważyć resztki próchnicy, która może się pojawiać już u niemowlaków. 

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym mają także szereg innych, nie mniej ważnych funkcji np. wychowawczych. Dziecko przyzwyczaja się do wizyt u dentysty, uczy się jak powinny one przebiegać i dlaczego ważne jest kontrolowanie stanu jamy ustnej. 

Co jeszcze warto wiedzieć o pierwszych wizytach kontrolnych u stomatologa?

Wiele osób zastanawia się także co jaki czas powinny się odbywać wizyty kontrolne u stomatologa. Dobrym wyznacznikiem jest okres 3 do 6 miesięcy, ponieważ w tym czasie pojawiają się kolejne ząbki, których stan należy skontrolować. 

Na pierwszą wizytę warto wybrać sprawdzone miejsce. Należy wybrać lekarza, który zajmuje się leczeniem dzieci, ma do nich odpowiednie podejście i predyspozycje. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektórzy bardzo dobrzy specjaliści po prostu nie chcą się zajmować najmłodszymi. Dlatego warto zasięgnąć porady innych rodziców, poczytać opinie w Internecie i poszukać najlepszego gabinetu. 

Wizyty u stomatologa z najmłodszymi dziećmi są bardzo ważne. Należy o nich pamiętać, aby uchronić się przed późniejszymi problemami. Warto zaznaczyć, że funkcjonują specjalne gabinety dentystyczne przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Są one specjalnie dopasowane do potrzeb maluszków, a kadra przechodzi dodatkowe przeszkolenie.