Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

witaminy

Zbilansowana dieta, dzięki której możemy codziennie otrzymywać wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, jest trudna do utrzymania dla współczesnego człowieka. Wiele zajęć i obowiązków, nieprawidłowe wybory żywieniowe, niska aktywność fizyczna i wielogodzinna praca w biurze to tylko kilka z głównych przyczyn. Poza tym zdarza się, że same zmiany w diecie nie wystarczają i musimy sięgnąć po pomoc „z zewnątrz”, czyli po kompleksy witaminowe.

Współczesne życie bez witamin

Obecnie ludzie są znacznie mniej aktywni fizycznie, co automatycznie mniejsza zapotrzebowanie na energię. Zatem, aby zachować przyzwoitą kondycję fizyczną, musimy ograniczyć również ilość spożywanego pożywienia. Jeżeli dodamy do tego nieprawidłowe wybory żywieniowe, okaże się, że większość z nas jest skazana na niedobory witamin. Dieta większości z nas nie może w pełni zaspokoić zapotrzebowania organizmu na białko, tłuszcze i węglowodany oraz nie dostarcza wystarczającej ilości witamin i niektórych mikroelementów. Ponadto niedobór witamin wynika ze spożywania wysokokalorycznych, ale ubogich w witaminy produktów spożywczych: białego pieczywa, wyrobów cukierniczych, cukru i fast foodów. Tak więc dieta współczesnego człowieka, nawet jeśli zawiera wystarczającą ilość kalorii i składa się z różnych produktów, nie jest w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnej ilości witamin. Z drugiej strony zwiększone spożycie witamin z pożywienia może doprowadzić do nadwagi, z powodu nadwyżki kalorycznej. W związku z tym okazuje się, że brak witamin w pożywieniu można zrekompensować poprzez przyjmowanie dodatkowych witamin i włączanie do diety kompleksów witaminowych lub poprzez rozpoczęcie współpracy z profesjonalistami, czyli catering dietetyczny Tarnów.

Witaminy nie są lekarstwem

Trzeba pamiętać, że witaminy nie są lekarstwem, nawet jeżeli są sprzedawane w aptece. W zwykłych kompleksach witaminowych witaminy zawarte są w dawkach profilaktycznych - czyli bliskich fizjologicznym potrzebom organizmu. Kompleksy witamin można traktować jedynie jako dodatek do swojej diety, a nie jej podstawę. Poza tym trzeba pamiętać, że bez zmiany diety, nawet najlepiej dobrany zestaw witamin nie pomoże poprawić stanu zdrowia i naszego samopoczucia. Najlepiej wybierać kompleksy zawierające pełen zestaw witamin. Przed zakupem konkretnego kompleksu witaminowego warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Zwłaszcza jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia. Jeżeli nie będziemy przekraczać dziennej porcji witamin, nie musimy obawiać się, że przez kompleksy witamin dojdzie do hiperwitaminozy.