Jesienią ubiegłego roku otwarta została w Tarnowie nowa strefa aktywności gospodarczej - SAG „Piaskówka”. Strefa posiada niezbędną infrastrukturę drogową, działki są w pełni uzbrojone. Obecnie trwają ostatnie procedury formalno-prawne, w grudniu rozpoczną się przetargi i sprzedaż działek zainteresowanym przedsiębiorcom.
Powierzchnia SAG „Piaskówka” to 5,82 hektara, z czego 4,82 ha zajmują działki inwestycyjne. Na terenie strefy zbudowano drogi dojazdowe do działek, ciągi piesze, drogi rowerowe, dwa place manewrowe, jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna, sieć kanalizacji deszczowej wraz z dwoma zbiornikami retencyjnymi, oświetlenie uliczne, infrastruktura teleinformatyczna.
- SAG „Piaskówka” jest objęty zachętami inwestycyjnymi stworzonymi przez Polską Strefę Inwestycji – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Miasto ze swojej strony może zwolnić z płacenia podatku od nieruchomości za utworzenie nowych miejsc pracy.
Nowa Strefa Aktywności Gospodarczej to projekt, który oprócz terenów na Piaskówce obejmuje również tereny inwestycyjne przy ul. Komunalnej o powierzchni prawie 13 hektarów. Realizacja drugiej części zadania jest w trakcie.
Całkowita wartość projektu to ponad 11,6 mln złotych. Miasto pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 7,4 mln złotych.
Do sprzedaży w formie przetargów wystawionych zostanie osiem działek: nr 1: 2 559 mkw.; nr 2: 2 651 mkw.; nr 3: 2 190 mkw.; nr 4: 2 238 mkw.; nr 5: 5 519 mkw.; nr 6: 3 756 mkw.; nr 7: 6 626 mkw.; nr 8: 15 322 mkw. Działki sprzedawane będą wraz z udziałem w drogach dojazdowych (wewnętrznych).
Sprzedaż formie przetargów ustnych, z udziałem ograniczonym do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (to ograniczenie wynika z zapisu projektu o dofinansowaniu budowy SAG) rozpocznie się w grudniu. Średnia cena wywoławcza została ustalona na poziomie ok. 160 zł brutto za metr kwadratowy.
Przypomnijmy, iż nie jest to pierwsza strefa aktywności gospodarczej w mieście, podobna, ale znacznie większa, działa na byłym terenie Zakładów Mechaniczne – to teren ponad 90 hektarów. Działają tam m.in. takie firmy jak: Lenze, Can-Pack Metal Closures, Frukt, Stolarczyk, Tarnwell, CCIG, Steinhof, ELPLC, Arlen. Na terenie strefy powstał też Inkubator Przedsiębiorczości, w którym działalność prowadzi 13 firm.