Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Małopolsce

W Polsce każdego roku przybywa instalacji fotowoltaicznych. Inwestycja w darmową energię elektryczną cieszy się dużym zainteresowaniem także ze względu na formy dofinansowania, z jakich mogą skorzystać inwestorzy. Gdzie szukać pieniędzy na fotowoltaikę w Małopolsce?

Dawniej zakup ogniw fotowoltaicznych wiązał się z poważnym wydatkiem, który zwracał się dopiero w momencie, kiedy panele solarne traciły swoją efektywność. Nowoczesne panele są jednak znacznie tańsze, a zwrot inwestycji następuje znacznie szybciej. W niektórych przypadkach darmowy prąd możemy pozyskiwać już po 5–6 latach.

Pieniądze dostępne dla każdego

Po środki na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych w Małopolsce może sięgnąć każdy. Programy krajowe i unijne obejmują zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Osobne dotacje skierowane są np. do rolników. Jedno jest pewne – z wysyłką wniosków o dofinansowanie nie warto zwlekać. Dla przykładu część programów przygotowanych przez Unię Europejską obejmuje lata 2015–2020, zatem w niektórych przypadkach to już ostatni dzwonek, żeby skorzystać z dodatkowych pieniędzy. Z kolei większość programów krajowych funkcjonuje cyklicznie, jednak nierzadko pula na dany rok kalendarzowy jest ograniczona, więc również lepiej uprzedzić innych zainteresowanych, żeby potem nie czekać na start następnej edycji. Wreszcie pula pieniędzy dostępna dla inwestorów również jest ograniczona. Czasami nie wystarczy więc tylko poprawne przygotowanie wniosku, żeby otrzymać dofinansowanie.

Najwięcej środków możemy uzyskać z Unii Europejskiej oraz programów rządowych. Wynika to z polityki całej Europy, która ma na celu ograniczenie wydobycia paliw stałych na rzecz odnawialnych źródeł energii. W Polsce inwestowanie w fotowoltaikę w najbliższych latach powinno nadal być atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ w nasz kraj nadal nie osiągnął wymaganych przez europejski rząd 15% udziału energii odnawialnej w energetyce państwa1.

Gdzie szukać dofinansować do fotowoltaiki w Małopolsce?

Programy, które umożliwiają uzyskanie środków na zakup paneli fotowoltaicznych przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Z danych podanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że z programu wspierającego odnawialne źródła energii „Mój Prąd” wypłacono już ponad 173 mln zł na instalacje fotowoltaiczne2.

Niższe koszty zakupu ogniw, a także gwarancja lepszej jakości sprzyjają inwestowaniu w darmową energię elektryczną. Gdzie zatem szukać dodatkowego wsparcia?

  • Program „Mój Prąd” to najpopularniejsza forma wsparcia dla inwestorów. Wynika to z faktu, że skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne w Małopolsce na dachach domów jednorodzinnych lub na terenie gospodarstw domowych. Moc takiej instalacji może wahać się od 2 kW do 10 kW. Po złożeniu wniosku można liczyć na 5000 zł dofinansowania, co w przypadku małych instalacji solarnych może oznaczać poważne wsparcie dla inwestora. Tym bardziej że dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Dobrą wiadomością dla zainteresowanych jest też fakt, że przewidywany budżet programu do 2024 roku to 1 mld zł. Program nie jest skierowany do firm.
  • Program „Czyste Powietrze” ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają podczas ogrzewania domów jednorodzinnych, wykorzystujących przestarzałe źródła ciepła i paliwo słabej jakości. W skrócie, program zakłada wymianę starych, niekorzystnych dla środowiska źródeł ogrzewania na nowe, ekologiczne. Panele wpisują się w ten zamysł, ponieważ prąd pozyskiwany z ogniw bardzo często wykorzystywany jest do zasilania pomp ciepła. Wsparcie z programu „Czyste Powietrze” może mieć formę dofinansowania lub pożyczki i może być realizowane w domach jednorodzinnych. Pożyczka może pokryć nawet 100% wartości inwestycji, której minimalny koszt kwalifikowany to 7 tys. zł, a maksymalny to 53 tys. zł. W przypadku dotacji jej wysokość uzależniona jest od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Podobnie jak w przypadku „Mojego Prądu”, program „Czyste Powietrze” jest zwolniony z opodatkowania.
  • Program „Energia Plus” wspiera nie tylko fotowoltaikę w Małopolsce, ale działa w całym kraju. Skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie instalacji do 500 kW. To często kluczowy aspekt dla wielu przedsiębiorstw, gdzie wydatki energetyczne należą do największych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych (do 3,9 mln zł). Okres kwalifikowalności kosztów to od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2025 r. Pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 20 lat dla inwestycji3.

Pieniądze każdego z wymienionych programów pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po więcej informacji odsyłamy do kancelarii NFOŚiGW oraz na strony internetowe poszczególnych projektów. Tam też możemy drogą elektroniczną wysłać wniosek o dofinansowanie lub pożyczkę. Jeśli tego rodzaju formalności wydają się sporą przeszkodą, warto zwrócić się o pomoc do firm zajmujących się obsługą osób oraz przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycją w panele fotowoltaiczne w Małopolsce. Dla przykładu specjaliści z firmy Stilo Energy oferują kompleksową obsługę, która rozpoczyna się od pomocy w złożeniu wniosku o dofinansowanie lub kredyt, a kończy na przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci operatora energetycznego.

Pamiętajmy też, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to nie tylko aspekt czysto finansowy, związany z możliwością pozyskiwania darmowej energii elektrycznej. To również postawa przyjazna środowisku naturalnemu, ponieważ inwestując w odnawialne źródła energii, ograniczamy zużycie paliw kopalnianych i zmniejszamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

 

1 Źródło: https://stiloenergy.pl/fotowoltaika-dofinansowanie-2020-warunki-kwoty/

2 Źródło: https://www.forbes.pl/finanse/program-moj-prad-dotacje-na-instalacje-fotowoltaiczne-zainteresowanie-nie-spada-mimo/3env430

3 Źródło: https://stiloenergy.pl/fotowoltaika-dofinansowanie-2020-warunki-kwoty/