Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Trzy pociski z II wojny światowej znaleziono w Białej. Wezwano saperów

Trzy pociski z II wojny światowej znaleziono w Białej. Wezwano saperów

FOT. Policja Tarnów

Na brzegu rzeki w Białej znaleziono przedmioty przypominające pociski artyleryjskie. Policjanci potwierdzili, że niski stan wody odsłonił trzy sztuki amunicji odłamkowej przeciwlotniczej typu Flak z okresu II wojny światowej. Teren zabezpieczono do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

30 lipca policjanci Komisariatu Policji Tarnów Zachód otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznych przedmiotach ujawnionych przy rzece w miejscowości Biała. Na miejsce skierowano patrol, w którym znajdował się funkcjonariusz z uprawnieniami pirotechnika.

Po rozpoznaniu potwierdzono, że znalezione elementy to amunicja pochodząca z czasów wojennych. Policjanci zabezpieczyli miejsce i nie dopuścili do niego osób postronnych.

Następnego dnia niewybuchy przejął patrol saperski z 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie. Saperzy odpowiadali za ich bezpieczne usunięcie.

Policja przypomina, że na niewybuchy i niewypały można natrafić nie tylko podczas prac polowych, budowlanych lub ogrodowych. Takie przedmioty mogą pojawić się także przy rzekach, zwłaszcza gdy poziom wody jest niski.

Znalezionej amunicji nie wolno dotykać, przenosić ani samodzielnie zabezpieczać. Należy oddalić się w bezpieczne miejsce, uniemożliwić dostęp innym osobom i zawiadomić służby pod numerem 112.

To zdarzenie pokazuje, że wojenna amunicja po ponad 80 latach nadal może stanowić śmiertelne zagrożenie, a szybka reakcja policjantów i właściwe zabezpieczenie terenu zapobiegły przypadkowemu kontaktowi z pociskami.

na podstawie: Policja Tarnów.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Tarnów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji