Jakub Malina ma 100 lat. Z Czchowa przez kolej aż po Tarnów

FOT. Urząd Miasta Tarnowa
Tort, kwiaty i rodzinne fotografie towarzyszyły wizycie przed setnymi urodzinami Jakuba Maliny. Jubilat, choć urodził się w Czchowie, większość zawodowego życia związał z Tarnowem. W jego biografii są praca w cegielni podczas okupacji, kolej i Zakłady Mechaniczne. Są też cztery pokolenia rodziny, z którymi dzieli wspomnienia.
- Droga jubilata prowadziła przez cegielnię, kolej i Zakłady Mechaniczne
- Rodzinne albumy przypomniały sto lat osobistych historii
Droga jubilata prowadziła przez cegielnię, kolej i Zakłady Mechaniczne
Jakub Malina przyszedł na świat 17 lipca 1926 roku w Czchowie. Tam ukończył szkołę podstawową, ale jeszcze w czasie okupacji rozpoczął pracę w tarnowskiej cegielni. Później zajmował się obsługą wagonów kolejowych.
Nie poprzestał na zdobytym doświadczeniu zawodowym. Ukończył technikum i uzyskał tytuł mistrza technologa. Studia przerwała mu choroba na trzecim roku. Po tym okresie rozpoczął pracę w tarnowskich Zakładach Mechanicznych, gdzie był technologiem maszyn.
Kolejne etapy jego życia pokazują, że związek z Tarnowem nie ograniczał się do jednego miejsca pracy. To tutaj przebiegała znaczna część jego aktywności zawodowej – od cegielni i kolei po przemysłowe zaplecze Zakładów Mechanicznych.
Rodzinne albumy przypomniały sto lat osobistych historii
W 1950 roku Jakub Malina poślubił Genowefę. Ich małżeństwo trwało 45 lat. Wspólnie wychowali troje dzieci, a jubilat doczekał się także trzech wnuków i pięciorga prawnuków. To właśnie kolejne pokolenia rodziny są dziś jego szczególną dumą i, w miarę możliwości, odwiedzają go.
W przededniu setnych urodzin jubilata odwiedził prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny. Podczas spotkania przekazano życzenia, a na stole pojawiły się tort i kwiaty. Ważną częścią wizyty było również wspólne przeglądanie rodzinnych albumów – zapisów wydarzeń, które połączyły życie Jakuba Maliny z Tarnowem i jego bliskimi.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Tarnowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Uczniowie odzyskają dojazd do Wojnicza. Rusza linia A74 z Tarnowa

Konie, zaprzęgi i husaria. Bezpłatna parada w Klikowskiej Ostoi

Jak zorganizować piknik firmowy albo imprezę plenerową w Tarnowie i okolicy — od czego zależy koszt i co trzeba załatwić?

Piętnaście sobót z ograniczeniami w Parku Wodnym. Jest alternatywa

Ruiny uznawano za kościół. Badania odsłoniły historię zamku w Bydlinie

Oceanarium, bańki i klaunada. Dzień teatru dla dzieci w Tarnowie

Trzy mecze na stadionie przy Piłsudskiego. Tarnowskie derby w klasie B

Lotnicza zamknięta na czas pikniku. W programie koncert i nagrody

Prawie 300 młodych piłkarzy rywalizowało w Niecieczy

Cztery dni filmów dla młodych widzów. Zapisy ruszają we wrześniu

Dwie walizki, jeden wybuch i 20 ofiar. Tarnów pamięta o dworcu

Najpierw mecz rad osiedli, potem koncert Ornette. Piknik w Tarnowie

Handball Pałac Tarnów zagra czwarty sparing. Limit widzów wyniesie 299 osób

Ostatnia sierpniowa potańcówka na tarnowskim rynku będzie bezpłatna
Przydatne dane teleadresowe
- Poradnia Chirurgii Ogólnej w Tarnowie - kontakt, godziny i rejestracja
- Prokuratura Okręgowa w Tarnowie - kontakt, godziny, zawiadomienie o przestępstwie
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie - kontakt i siedziba
- Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie - kontakt, godziny, zbiory
- Apteki Ołpiny, gmina Szerzyny, powiat tarnowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Parafia Świętego Krzyża i św. Filipa Neri w Tarnowie - msze, kancelaria, sakramenty
