Uwaga! Upał/3 (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

W Tarnowie stanął pomnik weteranów. To znak pamięci i wdzięczności

W Tarnowie stanął pomnik weteranów. To znak pamięci i wdzięczności

W centrum Tarnowa pojawiło się miejsce, które ma mówić ciszej niż wojskowe salwy, ale mocniej niż niejeden oficjalny apel. Podczas uroczystości odsłonięto Pomnik Weteranów Poległych podczas Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych poza Granicami Państwa. To nie tylko nowy monument. To wyraźny gest wobec ludzi, którzy służyli Polsce daleko od domu i nie wrócili z tej służby.

  • Uroczyste odsłonięcie z udziałem samorządowców, służb i kombatantów
  • Pomnik ma przypominać o służbie, której nie wolno wymazać z pamięci
  • Miejsce, które ma zostać na dłużej niż uroczysty dzień

Uroczyste odsłonięcie z udziałem samorządowców, służb i kombatantów

Pomnik odsłonięto w Tarnowie w obecności przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych oraz mieszkańców i zaproszonych gości. Wśród uczestników byli także starosta tarnowski Jacek Hudyma i wicestarosta Roman Łucarz, którzy wspólnie z pozostałymi obecnymi oddali hołd poległym weteranom.

Takie uroczystości mają zwykle podniosły rytm, ale tu najważniejsza była prostota przekazu. Pamięć o żołnierzach, którzy stracili życie podczas misji poza granicami kraju, została wpisana w przestrzeń miasta w sposób trwały i czytelny.

Pomnik ma przypominać o służbie, której nie wolno wymazać z pamięci

Starosta tarnowski nie krył, że dla samorządu to przede wszystkim wyraz wdzięczności. Jak podkreślił Jacek Hudyma:

„To symbol naszej wspólnej wdzięczności i pamięci o poległych żołnierzach, którzy z najwyższym poświęceniem służyli Polsce poza jej granicami. Ten pomnik będzie trwałym symbolem ich służby oraz świadectwem tego, że ich ofiara nigdy nie zostanie zapomniana”.

W tych słowach wybrzmiewa sedno całego wydarzenia. Nie chodzi wyłącznie o sam monument, lecz o to, by kolejne pokolenia miały przed oczami konkretne miejsce pamięci, a nie tylko zapis w kronice czy na tablicy.

Miejsce, które ma zostać na dłużej niż uroczysty dzień

Nowy pomnik w Tarnowie ma pełnić rolę trwałego znaku wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych. Dla miasta to także ważny punkt symboliczny – taki, który porządkuje pamięć o służbie wojskowej poza granicami kraju i przypomina, że za każdym mundurem stoi człowiek, rodzina i historia przerwana zbyt wcześnie.

na podstawie: Powiat Tarnowski.