Podczas wspólnego posiedzenia Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich przyjęte zostały stanowiska, w których obydwie organizacje samorządowe przedstawiły swoje postulaty i oczekiwania wobec nowego parlamentu i rządu. Chodzi przede wszystkim o kwestie finansowe - wszystkie organizacje samorządowe wskazują na konieczność reform w zakresie dochodów miast i gmin, które mają ustabilizować sytuację i umożliwić odpowiednie planowanie budżetów i inwestycji na kolejne lata.
Wszystkie najważniejsze korporacje samorządowe zgodnie domagają się objęcia samorządów udziałami we wpływach z podatku PIT w części ryczałtowej tego podatku. Przedstawiciele Związku Miast Polskich chcą, aby w kolejnym kroku doszło do zwiększenia udziałów w tym podatku do wysokości zapewniającej przywrócenie poziomu dochodów własnych w budżetach jednostek samorządu terytorialnego sprzed zmian ustawowych, wprowadzanych od 2019 r. Dodatkowo powiaty oczekują zwiększenia udziału samorządów w CIT do poziomu analogicznego jak w PIT, ale z wyraźnie większym udziałem powiatów. Przedstawiciele ZMP oczekują też przywrócenia subwencji rozwojowej dla samorządów na 2024 rok oraz odblokowania funduszy europejskich na realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz środków na wdrażanie polityki spójności.
Oczekiwane jest także zwiększenia subwencji oświatowej, aby pokrywała co najmniej koszty wynagrodzeń nauczycieli wraz z pochodnymi. W następnym kroku powinna być pełna reforma finansowania oświaty, aż do przywrócenia wysokości kwoty subwencji oświatowej do poziomu 3% PKB.
Podczas obrad mówiono również o rozstrzygnięciu sprawy dwukadencyjności - czy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miasta będę mogli kandydować na kolejne kadencje, czy dwukadencyjność zostanie utrzymana.
Pojawił się też postulat likwidacji Wód Polskich oraz przywrócenia gminom kompetencji w zakresie ustalania cen za wodę i ścieki.