W ramach uroczystości z okazji Dnia Sybiraka, przy Pomniku Ofiar Stalinizmu odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 17 września, po uroczystościach rocznicowych (około godziny 17).
Chór powstał w 1991 roku z inicjatywy Haliny Dyczek, dyrygentki. Zrzesza uczniów limanowskich szkół podstawowych i średnich. Ich repertuar obejmuje muzykę sakralną od chorału gregoriańskiego po muzykę współczesną oraz pieśni patriotyczne.
(mt)
***
Chór dwukrotnie spotkał się w Watykanie z Janem Pawłem II podczas audiencji prywatnych (1998, 2003). Śpiewał także dla niego w Ludźmierzu i Starym Sączu. Współpracował z Katowicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, zespołem Ricercare oraz z orkiestrami i zespołami Szkół Muzycznych w Limanowej i Nowym Sączu.
Od 1992 r. jest członkiem założycielem Polskiej Federacji Pueri Cantores. Uczestniczył w Krajowych Kongresach Federacji, a także Międzynarodowych. Jest laureatem konkursów chóralnych.
Zespół koncertował w różnych miastach Polski. Wyjeżdżał też poza granice Polski: do Słowacji, Czech, Francji, Włoch, Niemiec, Węgier, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Austrii i Hiszpanii.
W 2009 r. na zaproszenie ówczesnego przeora klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej O. Damiana Muskusa (OFM), obecnie biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, uczestniczył w wykonaniu Oratorium Kalwaryjskiego napisanego z okazji 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, 400-lecia konsekracji świątyni i 800 lat istnienia zakonu franciszkańskiego.
Prezentował Requiem W. A. Mozarta, Ego Mater J. Kobierkowicza, mszę kreolską A. Ramireza, III Litanię Ostrobramską St. Moniuszki, w maju 2019 roku współuczestniczył w realizacji w Mszy F-dur księcia J.M.K. Poniatowskiego oraz we wrześniu 2019 w prapremierze Requiem dla Świata Tomasza Radziwonowicza.
Zespół w swoim dorobku ma nagraną kasetę „Ego sum Pastor Bonus”, płyty CD „Polskie kolędy i pastorałki”, „Laudate Dominum”, „Oratorium Kalwaryjskie”, „Cześć Polskiej Ziemi”, „Jam jest kamieniem w mozaice Twej” oraz współuczestniczył w ośmiu innych nagraniach.
Dyrygentka Halina Dyczek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Kursów Dyrygenckich organizowanych przez CAK w Warszawie. W latach 2009-2013 i od 2018 została wybrana do Zarządu Polskiej Federacji „Pueri Cantores”. Jest nauczycielem dyplomowanym PSM I st. w Limanowej, w latach 1996-2002 jej dyrektorem. Odznaczona Odznakami „Zasłużony dla Miasta Limanowej”, „Przyjaciel Limanowej”, statuetką „Złote Skrzydła” a także Nagrodą Indywidualną I st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2016 r. odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.