Ruch Samorządowy TAK. Dla Polski! wystosował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy list otwarty, w którym apeluje o bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie się w proces odblokowania finansów z unijnego Krajowego Planu Odbudowy dla obywateli naszego kraju.
Na zdjęciu konferencja samorządowców u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Przedstawiciele Ruchu zorganizowali dzisiaj (wtorek 10 stycznia) przed siedzibą Kancelarii Prezydenta konferencję prasową, podczas której zapoznano dziennikarzy z listem, podpisanym przez 600 wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz działaczy samorządowych z całej Polski. Wśród sygnatariuszy listu jest m.in. prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który również wziął udział w dzisiejszej konferencji.
List otwarty samorządowców do Prezydenta RP jest apelem, aby bezpośrednie zaangażował się on w proces odblokowania finansów z unijnego Krajowego Planu Odbudowy.
- Na pieniądze z KPO czekamy już bardzo długo. Ich brak jest bardzo dotkliwy dla samorządów, które mocno zostały dotknięte inflacją, kryzysem energetycznym i spadkiem wpływów z podatku PIT, a europejskie środki mogłyby być szybko wykorzystane dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców – mówi Roman Ciepiela.
Sygnatariusze listu do głowy państwa napisali m.in.: Reprezentujemy miasta, miasteczka i wsie, w których mieszka niemal 30 milionów obywateli Rzeczpospolitej. Widzimy na co dzień, jak i czym żyją. Wsparcie w ramach KPO jest przez Polaków niezwykle oczekiwane. Dlatego prosimy o skuteczne działania i deklarujemy pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań, które sprawią, że obywatele naszego kraju będą mogli skorzystać z tych środków. Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki i medialne spektakle, które oddalają nas od otrzymania tego wsparcia.
Autorzy listu podkreślają, iż w 2023 rok nasz kraj wchodzi z rekordową inflacją, drożyzną i niepewnością co do tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO. Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikiem sporów partyjnych – piszą.
Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski i Związek Miast Polskich stworzyli także listę projektów, które mogłyby zostać zrealizowane z uwzględnieniem środków z KPO. Na liście 1000 inwestycji znaleźć można różnorodne projekty większych i mniejszych gmin. W przypadku Tarnowa są to m.in.: połączenie ulicy Krakowskiej z Tuchowską (tzw. obwodnica południowo – zachodnia) i uzbrojenie SAG Tuchowska - 250 mln zł; wschodnia obwodnica Tarnowa – 500 mln zł; Mediateka wraz z Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego - 100 mln zł; spalarnia odpadów - 250 mln zł; modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii - 150 mln zł; wsparcie Akademii Tarnowskiej w utworzeniu Wydziału Lekarskiego - 90 mln zł; utworzenie dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej - 100 mln zł; budowa zakładu segregacji i selektywnej zbiórki odpadów - 50 mln zł; modernizacja stadionu miejskiego - 120 mln zł.