W dniu dzisiejszym większość social mediów zamieniło się do pewnego stopnia w platformy wideo. Filmiki możemy opublikować wszędzie - od TikToka po Facebooka. W dalszym ciągu to jednak Youtube jest wiodącym pod tym względem serwisem.
Z prostego powodu. Tylko Youtube na bardzo jasnych zasadach wypłaca twórcom pieniądze. Jedynie za jego pośrednictwem można więc zbudować pełnoprawną karierę publikując treści wideo. Dzisiaj wyjaśnimy, jak przygotować się do nagrywania.
1. Przed nagrywaniem - czego potrzebujemy?
Żyjemy w czasach, w których filmiki nagrywa się szybko, na żywo, telefonem. Dlatego niektórych z nas może zdziwić to, że do kręcenia potrzebne jest oświetlenie.
Niestety, ale jest. Nasze telefony rzeczywiście oferują filmy w coraz lepszej jakości. Aby uzyskać dobrą jakość, potrzebują jednak co najmniej znośnego światła.
W nocy, wieczorem albo kiedy akurat słońce zasłaniają chmury, uzyskanie dobrych efektów może być problematyczne.
A tutaj warto przypomnieć, że w Polsce słońce bywa zasłonięte właściwie przez pół roku.
Dlatego najlepiej wyposażyć się w softboxy albo przynajmniej ringlight.
Te pierwsze to lampy z materiałową przesłoną, która "zmiękcza" światło. To drugie akcesorium to charakterystyczna jarzeniówka w kształcie koła.
Jest popularne, nie tylko dlatego, że ładnie wygląda w ujęciu na Instagramie. Większość tego typu lamp ma wbudowaną możliwość zmieniania kolorów.
Możemy więc, w zależności od potrzeb, "ocieplić" albo "ozimnić" ujęcie.
2. Sprzęt do nagrywania wideo
Wielu specjalistów doradza: "Jeśli zaczynasz, nagrywaj tym co masz." Jest to porada bardzo mądra. Jeśli ktoś nie posiada wcześniejszego doświadczenia przy tworzeniu treści na Youtuba, może się okazać, że nie w stu procentach się w tej zabawie odnajduje.
Kupowanie specjalistycznego sprzętu może się okazać wyjątkowo nietrafioną inwestycją. I wiele formatów faktycznie można zacząć nagrywać telefonem.
Głównie chodzi jednak w tym wypadku o treści, w których siedzimy przed sprzętem do nagrywania i nie robimy wiele więcej.
W wypadku innych formatów smartfon może okazać się niewystarczający. Jeśli chcemy uzyskać zbliżenie, już potrzebujemy aparatu z wysokiej jakości obiektywem optycznym.
Jeśli próbujemy złapać szerszy kadr, żeby na przykład zmieścić w nim kilka osób, również może przydać się bardziej profesjonalny sprzęt.
W podróżniczych regionach Youtube'a z kolei absolutnym standardem stały się drony. Ciężko właściwie wybić filmik z wizyty w jakimś kraju bez ujęć z powietrza.
Najlepiej więc poeksperymentować z nagrywaniem wielu prostych treści za pomocą telefonu. A później dokupować kolejne elementy wyposażenia.
3. Statyw
Statystyczny twórca na Youtubie ma o wiele bardziej profesjonalne podejście niż osoby publikujące w innych serwisach. Ujęcia z ręki są w wielu wypadkach źle widziane.
W ujęciach ulicznych pojawiają się gimbale czy inne półprofesjonalne stedicamy.
Jeśli natomiast nagrywamy ujęcia statyczne, warto zaopatrzyć się w statyw pod aparat - dostosowany do naszego wzrostu.
4. Mikrofony do audio
Ponownie, mikrofon wbudowany w telefon wystarczy jedynie w stopniu podstawowym. Jeśli chcemy uzyskać dobrej jakości audio na ulicy, już lepiej dokupić mikrofon krawatowy - czyli tak zwaną pchełkę.
Jeśli chcemy nagrywać wywiady z gośćmi, przydadzą nam się specjalne, zespolone ze sobą mikrofony do podcastów.
A poza tym bardzo często możemy spotkać się z opinią, że to audio dla odbiorców treści na Youtubie jest najważniejsze. Mogą przeboleć rozpikselowany obraz tak długo, jak dobrze słychać.
5. Sprzęt do montażu
Naprawdę sporo rzeczy da się zrobić na telefonie. Przyciąć złączyć, dodać napisy. Aplikacje pokroju TikToka, dają również OGROMNE możliwości jeśli chodzi o dodawanie filtrów.
Jeśli jednak montujemy pliki o wysokiej rozdzielczości, już przyda nam się sprzęt do montowania. Wybór narzędzi do edycji wideo możemy znaleźć w artykule Techpolska.
Pamiętajmy jednak, że niektóre programy - na przykład Da Vinci Resolve - nie pójdą na każdym sprzęcie. Niejednokrotnie przed rozpoczęciem swojej przygody z montażem musimy dokupić komputer o odpowiednich parametrach.