Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło coroczne zestawienie wyników rekrutacji na studia wyższe. Wynika z niego, że tarnowska Akademia Nauk Stosowanych po raz ósmy z rzędu była najchętniej wybieraną w Polsce uczelnią w swoim typie.
W tym roku studia w niej rozpoczęło 1576 absolwentów szkół średnich, co oznacza, że przewaga nad drugą w zestawieniu Akademią Bielską Nauk Stosowanych wyniosła dokładnie 249 osób. Najwięcej chętnych przyjęto na: pielęgniarstwo (271), administrację (215), ekonomię (139), filologię angielską (127), informatykę (105), fizjoterapię (85), wychowanie fizyczne (71), prawo (63), pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną (57) oraz kosmetologię (55).
Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat tarnowska ANS uruchomiła studia na kierunkach: prawo (jednolite magisterskie), położnictwo (I stopnia), kosmetologia (I stopnia) oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite magisterskie). Kolejne nowości, które już niebawem pojawią się w Tarnowie to: psychologia (jednolite magisterskie) oraz informatyka (II stopnia). Cały czas trwają też prace nad przygotowaniem uruchomienia Wydziału Lekarskiego. – To zdecydowanie najtrudniejsze z zadań, jakie przed sobą postawiliśmy. Mam nadzieję, że tak, jak upór i ciężka praca pozwoliły nam zrealizować marzenie o Akademii Tarnowskiej, tak i to uda się urzeczywistnić – mówi rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa.
– Ministerialna informacja dostarcza wielu ciekawych danych do analizy, co oczywiście co roku robimy. Wskaźnik liczby przyjętych studentów na pierwszy rok studiów jest dla nas o tyle ważny, że wszyscy borykamy się z niżem demograficznym, a rywalizacja między polskimi uczelniami jest niezwykle zacięta. Mimo tego, od ośmiu lat jesteśmy na czele ministerialnej listy, co jest dla mnie powodem do dumy i radości – dodaje Małgorzata Kołpa.
(sm)