Po ćwierć wieku była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie dołączyła do grona polskich szkół wyższych typu akademickiego. Rektorka uczelni, dr hab. Małgorzata Kołpa, ogłosiła to oficjalnie podczas wczorajszej inauguracji. Jeśli Minister Edukacji i Nauki pozytywnie rozpatrzy złożony wniosek, za kilka miesięcy uczelnia nie będzie się już nazywać Akademią Nauk Stosowanych a Akademią Tarnowską.
Prawie 4 tysiące studentów, w tym ponad 1,5 tysiąca nowych, rozpoczęło właśnie kolejny rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się we wtorek, 11 października. Podczas niej rektorka uczelni, dr hab. Małgorzata Kołpa, ogłosiła, że od 1 października ANS stała się uczelnią akademicką. - Zmiana statusu stała się możliwa dzięki zakończonej spektakularnym sukcesem ewaluacji naukowej. Przystąpiliśmy do niej pierwszy raz i – decyzją Ministra Edukacji i Nauki – uzyskaliśmy kategorię A w ramach dyscypliny naukowej „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” oraz kategorię B w ramach dyscypliny „automatyka, elektronika i elektrotechnika”. To niezwykle istotne, gdyż pozwoli nam w pełni wykorzystać szanse, jakie otwierają się przed Akademią Tarnowską. Jedną z nich jest możliwość nadawania stopni naukowych doktora – mówiła rektorka akademii, dr hab. Małgorzata Kołpa.
W sumie tarnowska akademia oferuje 27 kierunków – ostatnio do ich oferty doszły także kosmetologia i prawo. Bez zmian, wśród wyboru studentów, króluje pielęgniarstwo (271), administracja (215) i ekonomia (139). Na czwartym miejscu pojawiła się filologia angielska (127), a za nią informatyka (105), fizjoterapia (85) i wychowanie fizyczne (71). Prawo wybrało 63 studentów, a kosmetologię 55 młodych.
Warto także podkreślić, że uczelnia pozyskała ostatnio wsparcie w kwocie prawie 138 milionów złotych. Za te pieniądze m.in. zostaną wymienione windy i podjazdy dla niepełnosprawnych, powstanie nowy budynek na użytek wszystkich wydziałów i otworzy się Wydział Lekarski.
(mt)