Sterylizacja to podstawa działania w medycynie. Bez niej bylibyśmy zmuszeni do wykorzystywania potencjalnie niebezpiecznych narzędzi, gdyż dezynfekcja nie jest w stanie usunąć wszystkich drobnoustrojów z powierzchni narzędzia. W sterylizacji pomaga na przykład autoklaw klasy B. Czym dokładnie jest to urządzenie?
-
Co to autoklaw klasy B?
Sam w sobie autoklaw wedle definicji jest hermetycznie zamkniętym, ogrzewanym zbiornikiem, w którym można przeprowadzać procesy chemicznie. Autoklaw jest wykorzystywany nie tylko w medycynie, ale też na przykład przy obróbce żywności, czy też w syntezie chemicznej, gdzie pełni rolę reaktora ciśnieniowego.
W medycynie autoklaw to bardzo ważne urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie sterylizacji między innymi narzędzi, czyli usunięcie z nich wszelakich drobnoustrojów, dzięki czemu ich wykorzystanie przy pracy z pacjentem będzie w pełni bezpieczne. Dlatego wykorzystywane są nie tylko w medycynie, ale też na przykład w laboratoriach czy też salonach kosmetycznych.
Autoklawy o przeznaczeniu medycznym są podzielone na klasy. Najlepszy jest właśnie autoklaw klasy B. Pozwala on na sterylizację zapakowanych lub niezapakowanych wyrobów medycznych. Autoklaw dokonuje sterylizacji, a także pozbywa się skażonego powietrza z komory. Przy pomocy urządzenia klasy B można sterylizować także wyroby masywne, porowate czy też narzędzia wąskokanałowe.
Autoklaw klasy B jest regulowany przez europejską normę EN 13060, która funkcjonuje od 2004 roku. Na tle pozostałych wyróżnia go automatyzacja, a także przede wszystkim frakcjonowana próżnia wstępna i skuteczne usuwanie skażonego powietrza z komory. Istnieją również autoklawy klasy S, czy też klasy N. Są one jednak mniej skuteczne, gdyż nie pozwalają na sterylizację złożonych narzędzi.
-
Na co patrzeć przy wyborze autoklawu klasy B?
Sam fakt wyboru autoklawu klasy B oznacza, że będziemy wykorzystywać zaawansowane i skuteczne urządzenie. Nie można jednak przy wyborze kierować się tylko i wyłącznie klasą, gdyż każdy autoklaw klasy B posiada swoje indywidualne parametry, które również warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na jak najlepszym wyborze. Spośród parametrów najważniejsza jest oczywiście pojemność. Jest to ważne w większych gabinetach, które wykorzystują regularnie sporo narzędzi. Warto również zwrócić uwagę na to, czy autoklaw klasy B jest w orientacji poziomej lub pionowej. W wypadku narzędzi medycznych zaleca się sterylizację w orientacji poziomej.
Oprócz samych parametrów warto również zwrócić uwagę na to, jakie dodatkowe rzeczy oferuje dany autoklaw. Wśród nich można znaleźć na przykład istnienie portu USB, czy też połączenie z komputerem, które pozwala na wykonywanie dokładnych raportów ze sterylizacji. Niektóre posiadają nawet zautomatyzowane systemy raportowania. Istotna może być też automatyzacja pracy autoklawu. Najlepsze wymagają zazwyczaj jedynie wybrania odpowiedniego programu, co jest możliwe dzięki intuicyjnej obsłudze takiego urządzenia. To jak intuicyjna jest obsługa również powinno być brane pod uwagę przy wyborze, gdyż pozwoli na sprawne wdrożenie autoklawu do gabinetu.