UM Tarnów: O nowym wydawnictwie MBP
Spotkanie promujące książkę Jan Amor Tarnowski. Kasztelan krakowski i hetman wielki” organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie. Wieczór autorski zaplanowano we wtorek, 7 czerwca o godz. 18 w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4.
To pierwsza książka z serii wydawniczej Wybitni tarnowianie”, zainicjowanej z okazji 690. rocznicy lokacji miasta. Autorem Jana Amora Tarnowskiego” jest Krzysztof Moskal. To opowieść biograficzna o najsłynniejszym z małopolskich Leliwitów. Chciałem przybliżyć czytelnikom tę jedną z najwybitniejszych postaci polskiego Złotego Wieku, ukazać w chronologicznej kolejności ważniejsze wydarzenia jego życia ze sfer: militarnej, politycznej, gospodarczej, kulturalnej, religijnej i rodzinnej z podkreśleniem jego aktywności związanej z Tarnowem i dobrami tarnowskimi. Nie jest to panegiryk czy książka mająca budować legendę ani tym bardziej ją podważać. Moim zamiarem było przedstawienie w sposób rzetelny dziejów życia Jana Amora Tarnowskiego z jego blaskami, cieniami i półcieniami wystrzegając się przy tym klasycznego błędu ahistoryzmu, czyli interpretacji przeszłego zdarzenia przez pryzmat dzisiejszej wiedzy tak o książce mówi autor.
Krzysztof Moskal ur. w 1968 roku w Tarnowie. Doktor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2000-2009 wykładowca PWSZ w Tarnowie i redaktor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblios. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, publicysta historyczny, niezależny ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego, przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski. Autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu, m.in. In castro nostro tarnoviensi. Zamek tarnowski jako rezydencja, warownia i centrum administracyjno-gospodarcze dóbr Tarnowskich, Zamki w dziejach Polski i Słowacji. Między Wisłą a Hornadem, Leliwici z Melsztyna i ich zamki, Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem, Tarnowskimi śladami Romana Brandstaettera. Przewodnik sentymentalny, Kalendarium dziejów sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie, Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy; Kronika Tarnowa, Panie na Tarnowie.
Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Kultura/O-nowym-wydawnictwie-MBP
Autor: krystian