logo powiatu tarnowskiego

Miłośników muzyki kameralnej zapraszamy na uroczysty koncert połączony z prezentacją nowych organów, który odbędzie 15 sierpnia 2021 o godzinie 18.00 w Kościele pw. Ducha Św. w Żabnie.

 

 

W koncercie udział wezmą uznani artyści: Marek Stefański na organach, Elżbieta Towarnicka – sopran oraz Tomasz Ślusarczyk – trąbka piccolo.

Marek Stefański – organista, pedagog. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów. W latach 1996 – 2007 pełnił obowiązki organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Od 1999 r. jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 r. obronił rozprawę doktorską i koncert poświęcone stylom improwizacji w europejskiej muzyce organowej od XVIII do XX w. Jest laureatem pierwszej nagrody w dziedzinie muzyki organowej "Forum Européen d'Art Sacre" w 1993 roku. Wystąpił z koncertami w większości krajów europejskich, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych w Polsce, Rosji, Belgii i Niemczech.
Koncertuje na całym świecie. Jest autorem książki „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca.

Elżbieta Towarnicka - obdarzona absolutnym słuchem muzycznym już w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską, gdzie wkrótce zaczęła kreować główne partie sopranowe w takich operach, jak „Cyganeria”, „Tosca” Giacomo Pucciniego, „Poławiacze pereł” Georgesa Bizeta, „Traviata”, „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Rozgłos przyniosły jej nagrania do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Obecnie Elżbieta Towarnicka współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce, regularnie koncertuje w największych salach Anglii, Argentyny, Austrii, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Włoch (m.in. w legendarnej La Scali). Albumy z jej głosem sprzedają się w wielotysięcznych nakładach na całym świecie, co stawia artystkę w czołówce najlepszych i najbardziej utytułowanych śpiewaczek.

Tomasz Ślusarczyk - absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu i Akademii Muzycznej w Krakowie, od 1991 roku związany był z orkiestrami: Capellą Cracoviensis i Radiową Orkiestrą Symfoniczną. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą: Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii w Białymstoku, Warszawską Operą Kameralną. Koncertował jako solista i kameralista na wielu festiwalach w Rosji, Irlandii, Niemczech, na Ukrainie, w Korei i Wielkiej Brytanii. Pod jego kierownictwem artystycznym Polska Orkiestra XVIII Wieku dokonała szeregu nagrań muzykaliów jasnogórskich. Zaangażowany jest także w badania źródeł muzyki cerkiewnej na terenach dawnej Rzeczypospolitej.

plakat organowy informujący o koncercie