Niskie temperatury są także zagrożeniem dla naszych przyjaciół na czterech łapach. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zapewnienie im odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi to obowiązek prawny każdego właściciela zwierzaka. Najbardziej na zmianę sytuacji pogodowej narażone są zwierzęta utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi, a także bezdomne i wolno żyjące.
Dzikie zwierzęta instynktownie potrafią znaleźć sobie miejsce do przetrwania trudnego, zimowego czasu, inaczej jest ze zwierzętami domowymi, które potrzebują specjalnego traktowania. Jednak nie wszystkim jest to dane, dlatego też Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują, aby zadbać o ciepło naszych czworonożnych przyjaciół. W przypadku, kiedy zwierzęta trzymane są na podwórkach należy sprawdzić między innymi stan budy dla psa i odpowiednio ją przygotować, np. wyścielając ją słomą albo kocami, które utrzymają ciepło. Warto także zapewnić dodatkowe porcje jedzenia w miskach – dla utrzymania stałej temperatury ciała. Jedzenie powinno być wysokoenergetyczne i zawierać dużo białka. Woda musi być często wymieniana, bo zamarza. Ponadto, warto spuścić psa z łańcucha, aby miał więcej aktywności i rozgrzewał się biegając.
Nie zapominajmy o kotach - wolnożyjących czy bezdomnych. Jedną z najlepszych form pomocy będzie budowa kocich domków. Najlepszym materiałem są kartony obłożone zawiązanym workiem na śmieci. W tak przygotowanym kartonie wystarczy wyciąć dziurę i włożyć do środka trochę słomy lub polarowy koc. Wolontariusze radzą, aby uchylić także piwniczne okienko i przygotować prowizoryczne legowisko ze starego koca. Zwracajmy także uwagę na jedzenie, karma powinna być sucha, żeby nie zamarzła.
Zadbać także powinniśmy o ptaki. Te z gatunków migrujących nie są przystosowane do szukania pokarmu pod śniegiem i mogą sobie z tym nie radzić. Dlatego bardzo ważne jest, by nie karmić ptaków cały rok, a tylko wówczas, gdy jest mróz, kiedy ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu. Na okiennych parapetach ustawić możemy karmniki z ziarnem dla wróbelków i sikorek.
I najważniejsze: kiedy zauważymy błąkającego się, przestraszonego, samotnego, chorego psa czy kota lub jakiekolwiek inne, nawet dzikie zwierzę, także ptaki, skontaktujmy się ze Strażą Miejską pod tel. 986. Azyl dl Psów i Kotów podejmie interwencję, zabezpieczając zwierzę.
(pm)