Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

Zmęczenie wzroku. Jak temu zaradzić?

Wzrok to zmysł, bez którego trudno wyobrazić sobie życie i codzienne funkcjonowanie. Dopóki działa poprawnie, nie zwracamy na niego uwagi. Niestety, pod wpływem wielu czynników wzrok zaczyna pracować szwankować, pojawia się zmęczenie, które powoduje szereg nieprzyjemnych objawów.

Zmęczenie wzroku – przyczyny

Zmęczenie wzroku może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich to wiek, choroby i alergie, ale większość spowodowana jest stylem życia. Do głównych należy:

 • długotrwała praca przy komputerze, 
 • spędzanie czasu wolnego przy telefonach, tabletach i komputerach, 
 • czytanie książek przy nieodpowiednim oświetlenie, 
 • zanieczyszczenie powietrza, 
 • klimatyzacja, 
 • nieprawidłowo dobrane oświetlenie, 
 • brak zabezpieczenia oczu przed promieniowaniem UV, 
 • niedobory witamin i minerałów, 
 • nieleczone wady wzroku, itp.

Objawy zmęczenia wzroku

Objawy zmęczenia wzroku są bardzo uciążliwe, mogą powodować pogorszenie jakości widzenia, a także być przyczyną chorób oczu. Główne symptomy, które powinny wydać się niepokojące to:

 • swędzenie i pieczenie oczu,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • zaczerwienienie i podrażnienie oczu, 
 • suchość oczu,
 • nadwrażliwość na światło, 
 • drżenie powiek, 
 • mroczki przed oczami
 • bóle oczu i głowy.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy udać się do okulisty, który wykluczy ewentualne choroby oczu i zaleci odpowiednie postępowanie. Jest wiele sposobów, umożliwiających poprawę kondycję oczu. Warto je poznać i cieszyć się dobrym wzrokiem, bez oznak zmęczenia.

Dieta dobra dla oczu

Oczy, dla dobrego funkcjonowania, potrzebują witamin i minerałów. Niezbędna jest witamina A, która zmniejsza ryzyko wystąpienia kurzej ślepoty, witamina E, C, witaminy z grupy B. Dla prawidłowej kondycji oczu istotne są również minerały, przede wszystkim cynk, mangan, selen i miedź. Bardzo ważnym składnikiem diety jest luteina, która zapobiega groźnym chorobom, chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Aby oczy były dobrze odżywione, niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce, ryby, chude mięsu, nabiał, zdrowe tłuszcze oraz produkty pełnoziarniste.

Suplementy na zmęczone oczy

Sama dieta nie zawsze wystarcza, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze. W takim wypadku zaleca się odpowiednią suplementację. Dla zmęczonego wzroku polecana są preparaty, zawierające witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także minerały, np. cynk oraz miedź. Godne polecenia są suplementy z luteiną, antocyjanami oraz zeaksantyną, które wzmacniają wzrok oraz skutecznie poprawiają jego kondycję.

Ochrona wzroku podczas pracy z komputerem

Ciężko zrezygnować z pracy przy komputerze, ale można zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ważne, ab stanowisko pracy było dobre oświetlone, najlepiej światłem naturalnym, Komputer powinien znajdować się ok. 40-60 cm od oczu. Niezbędne są przerwy, w czasie których należy wstać, popatrzeć przez okno, wyjść na świeże powietrze i pomrugać powiekami. Dobrze, aby pomieszczenie było często wietrzone, niezbędne są rośliny, które poprawiają wilgotność powietrza, a tym samym przyczyniają się do prawidłowego nawilżenia oczu. Zaleca się także specjalne okulary do pracy przy komputerze.

Ćwiczenia likwidujące zmęczenie oczu

Wzrok, tak jak każdy narząd, potrzebuje odpowiednich ćwiczeń. Trening oczu warto wykonywać regularnie, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy, wymagającej skupienia i uwagi. Można patrzeć w dal, najlepiej na elementy przyrody, zalecane jest naprzemienne obserwowanie przedmiotów, które zbliżamy, a następnie oddalmy. W czasie ćwiczeń wzrok należy kierować raz w dół, raz w górę. Można również wykonać masaż gałki ocznej, który zwiększy nawilżenie oczu.

Duża dawka odpoczynku

Aby wzrok mógł odpocząć, należy zadbać o prawidłową ilość snu i wypoczynku. Należy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, co pozwoli poprawić nawilżenie oczu. Niezbędny jest odpowiednika długość snu. Specjaliści radzą, aby spać co najmniej 7-8 godzin na dobę. To czas, w którym oczy będą mogły się zregenerować i prawidłowo funkcjonować.

Krople na zmęczone oczy

Dobrym sposobem poprawiającym stan oczu są kropelce na zmęczone oczy. Należy wybrać preparat o kompleksowym działaniu, który zadba o prawidłowy poziom nawilżenia, zregeneruje śluzówkę oka, a także pozwoli pozbyć się uciążliwych dolegliwości takich jak pieczenie, zaczerwienie, czy uczucie piasku pod powiekami. 

Obecny styl życia mocno nadwyręża wzrok, dlatego znajomość sposobów, jak zlikwidować objawy zmęczenia i poprawić jakość widzenia, jest niezbędna. Należy pamiętać, że o wzrok trzeba dbać nieustannie, dzięki temu będzie w dobrej kondycji przez długi czas.