Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnów

Jak zacząć swoją przygodę z łyżwami?

Choć początkowo łyżwiarstwo uprawiano głównie dla rekreacji, z biegiem lat przyjmowało ono coraz bardziej sportowy charakter. Dziś spotkamy się z wieloma odmianami łyżwiarstwa, z których każde będzie wymagało innego rodzaju łyżew. Czym tak w zasadzie jest łyżwiarstwo? I jak najlepiej przygotować się do swojej pierwszej wyprawy na lodowisko?

Długa historia poruszania się na płozach

Łyżwiarstwo jest dziedziną aktywności, uprawianą rekreacyjnie od niemal 300 lat. Jeżeli jednak sięgniemy pamięcią nieco dalej wstecz, okaże się, że już nasi dalecy przodkowie korzystali z łyżew w celu sprawniejszego poruszania się po zamarzniętych jeziorach. Najstarsze odnalezione przez archeologów łyżwy liczą sobie około 4000 lat! Jak nietrudno się domyślić – pierwowzór używanego we współczesnym łyżwiarstwie sprzętu dalece odbiegał od tego, którego używamy współcześnie.

Zasada jego działania pozostaje jednak bardzo podobna – poruszając się na przytwierdzonych do naszych łyżew płozach jesteśmy w stanie przemieszczając się po powierzchni zamarzniętej wody osiągać bardzo duże prędkości. Przy okazji świetnie się bawimy, możemy spędzić miły czas w gronie znajomych, a nawet spalić do kilkuset kalorii w trakcie godzinnej przejażdżki. Nie wspominając nawet o poprawie kondycji fizycznej i samopoczucia, spowodowanych intensywną aktywnością fizyczną.

Łyżwy z pewnością pokochają amatorzy rolkarstwa – i nie tylko! I choć nasze pierwsze spotkanie z lodowiskiem może skutkować częstymi spotkaniami z zamarzniętym gruntem, szybko przekonamy się, że sport ten ma w sobie mnóstwo uroku i jest znakomitym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia. Co najlepsze – dziś wcale nie musimy czekać na nadejście zimy, jeśli chcemy pojeździć na łyżwach. Miejskie ślizgawki pozwolą nam na zabawę niezależnie od warunków atmosferycznych.

Czego będziemy potrzebowali?

Żeby wyruszyć na lodowisko, będziemy potrzebowali oczywiście łyżew. Jednak samo słowo łyżwy przy całej mnogości dostępnych obecnie modeli tychże jest stanowczo zbyt mało precyzyjne, żeby dokładnie opisać nasze potrzeby.

Na dobry początek znakomicie sprawdzą się łyżwy rekreacyjne – uniwersalny sprzęt, dostosowany do potrzeb początkującego użytkownika, przy którego użyciu każdy (przy odrobinie dobrej woli) będzie w stanie nauczyć się sprawnie poruszać po lodzie.

W dalszej kolejności – kiedy już poczujemy, że ślizganie się jest naszym żywiołem – będziemy mogli pomyśleć o poszerzeniu arsenału naszych łyżew o bardziej profesjonalne modele. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim łyżwy hokejowe – wbrew pozorom przeznaczone nie tylko do gry w hokeja, a także łyżwy figurowe, dzięki którym rozwiniemy płynność naszej jazdy i będziemy mogli sobie pozwolić na dodanie do niej kilku efektownych elementów.

Ponadto możemy wybierać pomiędzy modelami łyżew przeznaczonymi do jazdy po zamkniętych ślizgawkach, jak i tymi, które lepiej nam się przysłużą na zamarzniętym jeziorze. Główna różnica między nimi będzie polegała na stopniu ocieplenia wykorzystanego w ich produkcji obuwia.

Które łyżwy będą najlepsze na początek?

W większości przypadków najlepszym wyborem dla początkującego łyżwiarza będzie para łyżew rekreacyjnych. Ich niska cena, wysoka uniwersalność i łatwość w utrzymaniu równowagi przy ślizganiu się z ich pomocą to argumenty, które przemawiają za kupnem tego właśnie rodzaju łyżew. Warto tutaj wspomnieć, że dla własnego komfortu (a także ze względów higienicznych) powinniśmy możliwie jak najszybciej wyposażyć się we własny sprzęt. Szczególnie, jeśli mamy zamiar korzystać ze ślizgawki regularnie.

Wnętrze naszych łyżew jest tak skonstruowane, że w miarę użytkowania sprzętu dopasowują się one coraz bardziej do kształtu naszej stopy. Dzięki temu w miarę jak będziemy zdobywać kolejne szlify na lodowisku, korzystanie z naszych własnych łyżew będzie coraz przyjemniejsze. W końcu staną się one dla nas czymś w rodzaju drugiej skóry, a my będziemy przy ich pomocy ślizgać się z pełną naturalnością.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści?

W tym wypadku będziemy mówić głównie o łyżwach hokejowych oraz figurowych. W życiu każdego łyżwiarza przychodzi taki moment, w którym musi on zdecydować, czy zależy mu bardziej na stabilności, czy też na zwrotności jazdy.

W pierwszym wypadku znakomicie sprawdzą się łyżwy z płozą figurową Oxelo 500 – które oprócz komfortu użytkowania zapewnią nam dodatkowe ocieplenie stopy, umożliwiające ślizganie się w warunkach plenerowych.

Jeżeli zaś chcielibyśmy zakosztować bardziej dynamicznej jazdy, z większą ilością ostrych zakrętów – będziemy potrzebowali sprzętu charakteryzującego się poprawioną zwrotnością. Tutaj dobrym wyborem będzie model Oxelo FIT50.

Jeżeli tylko chcemy – możemy oczywiście rozpocząć naszą przygodę z łyżwami wraz z jednym z wymienionych powyżej modeli. Jeśli mamy już za sobą kilka godzin spędzonych na lodowisku lub choćby na łyżworolkach – z pewnością szybko odnajdziemy się w nowej aktywności. Poznaj ofertę produktów do łyżwiarstwa i już teraz dokonaj swojego wyboru.

To już wszystko, co musisz wiedzieć

Teraz nie pozostaje Ci już nic innego, jak tylko wybrać swoje doskonałe łyżwy i wyruszyć na podbój okolicznych ślizgawek. Kto wie? Może właśnie rozpoczyna się Twoja nowa życiowa przygoda? Niezależnie od tego, jak potoczą się Twoje dalsze łyżwiarskie losy – jeśli postanowisz udać się na swoją pierwszą przejażdżkę, z całą pewnością spędzisz wspaniały czas.

Nie zapomnij tylko zabrać znajomych – dobre towarzystwo to podstawowy atrybut każdego łyżwiarza.