UM Tarnów: Tarnów wśród miast przyjaznych dla młodych

2 min czytania

Opublikowany został kolejny raport z cyklu Europolis”, przygotowany przez Politykę Insight, Polską Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Raport nosi tytuł Miasta dla młodych”. W gronie 66 polskich miast przyjaznych dla młodych i ujętych w raporcie Tarnów został sklasyfikowany na 24. miejscu.

Piszą autorzy raportu:Przedstawiamy piątą edycję rankingu polskich miast , w którym badamy atrakcyjność miast dla ich młodych mieszkańców. W świetle postępującego starzenia się demograficznego Polski i Europy oraz pogarszających się prognoz dotyczących stanu środowiska i klimatu to postawy i możliwości młodych zadecydują o przyszłości społeczeństw”.

W rankingu przyjęto ramy wiekowe od 16. do 30. roku życia, ale co podkreślają autorzy raportu, nawet w takiej grupie mamy do czynienia z dużą różnorodnością. Są tu zarówno młodzi rodzice pracujący w prostych usługach, jak i ambitni pracownicy korporacji średniego szczebla czy pozbawieni sztywnych zobowiązań studenci, łaknący intensywnego życia.

W raporcie czytamy:Aby uniknąć tendencyjnego obrazu <młodych, wykształconych, z wielkich ośrodków>, ocenialiśmy miasta w siedmiu kategoriach. Trzy kojarzą się z czasami młodości: edukacja, kultura i rozrywka oraz mobilność. Trzy następne kondycja lokalnej gospodarki, jakość publicznej służby zdrowia i opieki oraz jakość infrastruktury miejskiej to oferowany poziom życia. Osobnym wymiarem była otwartość na potrzeby młodych i różnorodność kulturową.”.

24. sumaryczne miejsce Tarnowa w raporcie, biorąc pod uwagę czytelne i jasne kryteria przyjęte przy jego tworzeniu, jest dobrą pozycją. W poszczególnych kategoriach miasto nad Białą wypada raz lepiej, raz gorzej, co jest dobrą wskazówką dla władz samorządowych, w jakich dziedzinach życia należy podjąć działania, aby sytuację poprawić. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż raport odnosi się do roku 2018, a w wielu dziedzinach ujętych w raporcie w ciągu roku 2019 wiele zmieniło się na lepsze. Dobrym przykładem jest choćby mobilność (miejsce 34.) przybył system rowerów miejskich, pojawiły się hulajnogi i skutery do wypożyczania, rozbudowany został system biletów okresowych komunikacji publicznej.

W dziedzinie zdrowia i opieki Tarnów uplasował się na bardzo wysokim 10. miejscu, 22. miejsce zajął w kategorii edukacji, 28. miejsce w miejsce pod względem kultury i rozrywki. Gorzej jest w kategorii otwartość (40. pozycja) i lokalnej infrastruktury (48. pozycja) oraz gospodarki w kontekście jej atrakcyjności dla młodych miejsce 52.

Na zakończenie warto przypomnieć, jak wyglądała pozycja naszego miasta w poprzednich rankingach Europolis”. W roku 2018 w Rankingu miast obywatelskich” Tarnów zajął 14. miejsce, rok wcześniej w Rankingu miast bezpiecznych i otwartych” miejsce 23., w roku 2016 w Rankingu miast zrównoważonych” było to miejsce 37., a w Rankingu miast uczących się” w roku 2015 miejsce 21.

Pełna treść omawianego rankingu dostępna jest pod tym linkiem.

Urząd Miasta Tarnowa, tarnow.pl/, tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Tarnow-wsrod-miast-przyjaznych-dla-mlodych

Autor: krystian