Jeżeli, z różnych względów, przedmiotem Państwa zainteresowania jest implantologia, Warszawa wydaje się być dobrym miejscem do przeprowadzenia analizy trendów branżowych z uwagi na mnogość zlokalizowanych w niej gabinetów, które specjalizują się w implantologii stomatologicznej właśnie. Postaram się zebrać i zaprezentować podstawowe informacje o zabiegu wszczepienia implantu zębowego oferowanym przez warszawskie pracownie implantologiczne.

Nie wstydź się swoich zębów! Uśmiechnij się!

Na wstępie chwila na uśmiech, ponieważ nieodłącznie kojarzy mi się on z tematem implantów zębowych. Cóż w większym stopniu, niż piękne, pełne uzębienie zachęca do rozsyłania uśmiechów na prawo i lewo?

Czym zajmuje się implantologia?

Implantologia to nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu, a także o ich interakcjach, budowie, właściwościach i warunkach niezbędnych do "przyjęcia się" wszczepu oraz przyczynach ewentualnego odrzucenia takiego wszczepu. Gałęzią implantologii specjalizującą się w odbudowie uzębienia na implantach jest implantoprotetyka stomatologiczna. Odbudowa taka pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego przy jednoczesnej poprawie zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia. Do chwili obecnej nie udało się jeszcze stworzyć implantu będącego w stanie w pełni odtworzyć funkcjonalność ludzkich zębów, ale technologia ta jest stale udoskonalana.

Zabieg wszczepienia implantu zębowego jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i składa się z kilku etapów. Może obejmować całość uzębienia, bądź pojedynczy ubytek. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan. Na popularność tytanu, jako materiału implantologicznego stomatologicznej są jego dwie cechy: biokompatybilność, oznaczająca, że nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce, oraz jego wyjątkowa wytrzymałość, co upodabnia go do naturalnych korzeni zębowych, które muszą znosić bardzo duże obciążenia.

Atrakcyjna jest relacja ceny tej metody leczenia do uzyskanych korzyści i alternatywnych możliwości. Koszt wszczepienia pojedynczego implantu (wraz z koroną na implancie) jest porównywalny do wykonania mostu porcelanowego, ale jego trwałość takiego uzupełnienia implantologicznego (oczywiście przy prawidłowej higienie i regularnych kontrolach) uznaje się za dożywotnią. To ważne, ponieważ szacuje się, że mosty zębowe powinny być wymieniane co około 10 lat.

Utrata zęba to nie koniec świata! Warszawskie uśmiechy wspiera lokalna implantologia

Jak działają i jak szybko „przyjmują się” wszczepy (implanty)?

Część protetyczna to porcelana na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczna na podbudowie cyrkonowej. Zabieg wszczepienia implantu trwa około 20 minut. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej. Wszczepiony implant zębowy wymaga zagojenia i połączenia z kością. Zajmuje to ok. 3-4 miesięcy w żuchwie i 5-6 miesięcy w szczęce górnej Kiedy czas gojenia minie, następuje odsłonięcie implantu i rozpoczyna się część protetyczna – założenie korony, mostu lub protezy. Przy całkowitym braku zębów wymagane są minimum po dwa implanty w szczęce i żuchwie do rekonstrukcji całego łuku zębowego.

Czy polegać na opiniach w Internecie?

Oczywiście można się nimi sugerować, ale zawsze warto odwiedzić klinikę, w której planujemy poddać się zabiegowi wszczepienia implantu zębowego. Pierwsze rozeznanie można oczywiście zrobić w Internecie wyszukując na przykład hasła: implanty warszawa cennik, implanty zębowe żoliborz, protetyka warszawa, ale po wytypowaniu kilku interesujących nas placówek, warto się do nich osobiście wybrać. Warto porozmawiać z pracownikami kliniki, sprawdzić cennik, umówić się na konsultację. Pacjent sam najlepiej wyczuje, gdzie czuje się komfortowo i ma poczucie bezpieczeństwa, a to przecież podstawa!