Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej do Komisariatu Centrum sposobem na poznanie historycznej i współczesnej „twarzy” policji.
W ramach przygotowania młodzieży do wyboru szkoły średniej, a tym samym poszukiwania swojego miejsca w życiu, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej zorganizowali wycieczkę edukacyjną do Tarnowa. Tu młodzież została zapoznana między innymi z wymaganiami dotyczącymi zawodu policjanta. W rolę przewodników odkrywających tajniki pracy, a właściwie służby policjanta, wcielili się podinsp. Grzegorz Habel – Komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum, asp. sztab. Paweł Klimek – specjalista Zespołu do spraw Komunikacji Społecznej, jednocześnie kustosz mini muzeum „Tarnowskiej Izby Tradycji” oraz mł. asp. Maksymilian Kamirski – technik kryminalistyki KMP w Tarnowie.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie są kryteria przyjęcia w szeregi policji, poznali umundurowanie oraz wyposażenie współczesnego policjanta. Następnie wybrali się w „podróż do przeszłości”.
W ramach tej wycieczki zobaczyli co kryje się za XIX-wiecznymi, drewnianymi drzwiami „Policyjnej Izby Tradycji”. Do tego niewielkiego pomieszczenia usytuowanego na trzecim piętrze największego komisariatu w Polsce, w historyczną podróż zabrał młodzież kustosz mini muzeum. Nastolatkowie poznali znaczenie słów: bydłokrad, koniokrad, itp. W ten sposób dowiedzieli się z jakimi przestępcami mierzyli się policjanci. Poznali również kary, jakie były wymierzane sprawcom. Areszt o głodzie lub chlebie i wodzie, „nahajka” na „do widzenia” to kary nie do pomyślenia w świecie współczesnym. Tarnowskie mini muzeum to miejsce, gdzie można przymierzyć hełm, kask bojowy, czapkę policjanta, wziąć do ręki pałkę szturmową, służbową, teleskopową, założyć „słonia” czyli maskę p. gaz, a przede wszystkim poznać dzieje policjantów II Rzeczpospolitej Polskiej zaraz po odzyskaniu niepodległości.
Do współczesności młodzież wróciła dzięki Maksowi, który pokazał im współczesne narzędzia do walki z przestępcami, zabezpieczenie i rejestrację zebranych śladów kryminalistycznych. Szczególnie interesujące dla nastolatków były informacje o tym, w jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwami życia codziennego.
Mamy nadzieję, że ta podróż w przeszłość i teraźniejszość pozwoli młodym ludziom na wyrobienie własnego zdania i świadomego oraz odpowiedzialnego planowania własnej przyszłości.