Leśne opowieści na rowerach. Tarnowska wyprawa łączy ruch i książki

Leśne opowieści na rowerach. Tarnowska wyprawa łączy ruch i książki

FOT. UM Tarnów

W Lasach Wierzchosławickich rowery znów połączą się z książkami, a zwykła przejażdżka zamieni się w leśną zabawę z mocnym akcentem rekreacyjnym. Siódma odsłona Odjazdowego Bibliotekarza w Tarnowie nie stawia na pośpiech ani rywalizację, tylko na wspólną drogę, dobrą atmosferę i kilka niespodzianek pośród drzew. W programie są opowieści o przyrodzie, literackie tropy i ognisko, które domknie dzień bez zbędnego hałasu.

  • Z Tarnowa do lasu ruszy wspólny peleton
  • Leśnik, książki i sportowe zadania w jednym programie
  • Udział jest bezpłatny, ale zgłoszenie trzeba było złożyć wcześniej

Z Tarnowa do lasu ruszy wspólny peleton

Rajd Rowerowy „Leśne opowieści” organizuje Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, a jego formuła od początku jest prosta: ma być aktywnie, ale swobodnie. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 9 maja, w Lasach Wierzchosławickich, gdzie uczestnicy spotkają się na polanie rekreacyjnej. To właśnie tam będzie meta całej trasy.

Organizatorzy przewidzieli także wspólny dojazd z Tarnowa. Osoby, które chcą wystartować razem z grupą, mają zebrać się o godz. 8.30 przed Biblioteką Pedagogiczną. Na polanie w Wierzchosławicach zbiórka zaplanowana jest na godz. 10.

  • 8.30 – wspólny wyjazd z Tarnowa
  • 10.00 – zbiórka na polanie rekreacyjnej w Wierzchosławicach

Rajd ma charakter rodzinny i rekreacyjny. W praktyce oznacza to, że nie trzeba walczyć o wynik. Ważniejsze będą tempo dostosowane do grupy, spokojna trasa i możliwość spędzenia dnia na świeżym powietrzu.

Leśnik, książki i sportowe zadania w jednym programie

W programie znalazł się mocny przyrodniczy akcent. Leśnik z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska ma opowiadać o lesie i ciekawostkach związanych z Lasami Wierzchosławickimi. Dzięki temu rajd nie ograniczy się do przejazdu, ale dostanie też edukacyjny wymiar, który zwykle najmocniej trafia do rodzin z dziećmi i młodzieży.

Nie zabraknie też odniesień do książek. Organizatorzy przygotowali leśne poszukiwania bohaterów literackich, a obok nich pojawią się konkurencje sportowo-survivalowe. To połączenie ruchu, zabawy i prostych zadań terenowych, które dobrze wpisuje się w charakter wydarzenia.

Na finał przewidziano wspólne ognisko z gawędą o pierwszych tarnowskich cyklistach. W programie znalazło się również granie w bule oraz „Rowerowa jazda żółwia” – konkurencja, w której wygrywa nie najszybszy, lecz najwolniejszy uczestnik. To detal, który sporo mówi o całym rajdzie: liczy się tu nie wynik, tylko uważność i dystans do sportowej ambicji.

Udział jest bezpłatny, ale zgłoszenie trzeba było złożyć wcześniej

Udział w rajdzie jest bezpłatny, jednak organizatorzy zastrzegli, że potrzebna jest karta zgłoszeniowa i akceptacja regulaminu. Formularze były dostępne na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, a zapisy przyjmowano do środy, 6 maja.

To wydarzenie dla szerokiego grona odbiorców – rodzin, młodzieży, dorosłych i wszystkich, którzy lubią spokojne rowerowe wyprawy z dodatkiem czegoś więcej niż tylko kilometrów na liczniku. Właśnie ten mieszany charakter sprawia, że „Leśne opowieści” nie są zwykłym rajdem, ale raczej niedzielnym spotkaniem z lasem, książką i rowerem w roli głównej.

na podstawie: Urząd Miasta.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Tarnów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.