Wakacyjne przygody z historią w Muzeum Ziemi Tarnowskiej czekają na dzieci i młodzież

Wakacyjne przygody z historią czekają na najmłodszych i młodzież w Muzeum Ziemi Tarnowskiej! To doskonała okazja, by połączyć zabawę z nauką i odkryć fascynujące tajemnice przeszłości naszego regionu.
- Letnie spotkania z historią w Muzeum Ziemi Tarnowskiej
- Niezwykłe wydarzenia i kreatywne warsztaty dla tarnowskich dzieci
Letnie spotkania z historią w Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza wszystkich chętnych – dzieci, młodzież oraz grupy zorganizowane – do udziału w wyjątkowych zajęciach wakacyjnych. W lipcu i sierpniu w placówkach muzealnych przy ul. Mościckiego 27A odbywają się różnorodne warsztaty i gry edukacyjne, które pozwalają na aktywne poznawanie historii. Spotkania trwają około półtorej godziny i kosztują 14 zł od osoby. Aby wziąć udział, należy zapisać się telefonicznie pod numerem 14 657 18 67 najpóźniej dzień przed planowanymi zajęciami.
W każdy wtorek lipca (poza ostatnim) oraz przez cały sierpień w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci organizowane są zajęcia „Warto ciało wprawić w ruch i w muzeum też rób”. Uczestnicy mają szansę zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi, takimi jak rzuty „granatami” czy slalom, a także poznać wojskowe wyposażenie i repliki broni z czasów II wojny światowej. Całość uzupełnia ekspozycja historycznych hełmów, broni i elementów ekwipunku żołnierskiego. Na zakończenie każdy może stworzyć własny breloczek z motywami patriotycznymi.
Niezwykłe wydarzenia i kreatywne warsztaty dla tarnowskich dzieci
7 sierpnia odbędą się zajęcia „Niedźwiedź nosi, konik biega – takich w wojsku też potrzeba”, podczas których uczestnicy poznają historie słynnych zwierząt biorących udział w wojennych działaniach XX wieku. Po zwiedzaniu ekspozycji czeka ich mnóstwo gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz możliwość wykonania maskotki „misia Wojtka”.
14 sierpnia filia muzeum zaprasza na aktywną grę edukacyjną „Polska to my”. To połączenie nauki o ważnych postaciach i miejscach regionu z ćwiczeniami fizycznymi, zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Każdy uczestnik stworzy także trójwymiarową postać żołnierza lub żołnierki z tekturowego szablonu.
Czwartki 24 lipca oraz 21 sierpnia poświęcone będą legendom związanym z dawną stolicą Polski oraz Tarnowem. Podczas gry planszowej dzieci i młodzież poszerzą swoją wiedzę geograficzną i historyczną, a na zakończenie wykonają herb Tarnowa metodą witrażową.
Ostatnie czwartki wakacji (31 lipca i 28 sierpnia) to czas poznawania sylwetek wybitnych Polaków związanych z naszym regionem poprzez wielkoformatową grę edukacyjną „Wybitni Polacy”. Zajęcia pozwolą nie tylko zgłębić ich dokonania zawodowe, ale również ciekawe fakty z życia prywatnego.
Warto również odwiedzić Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej 10, gdzie można umówić się na wakacyjne lekcje muzealne dla grup indywidualnych liczących co najmniej sześć osób. Zapisy pod numerem telefonu 14 622 06 25.
Dla szkół i innych grup dostępna jest szeroka oferta edukacyjna obejmująca kilkadziesiąt tematów zajęć – szczegóły można znaleźć bezpośrednio w muzeum.
Na podst. UM Tarnów
Autor: krystian