W najbliższy czwartek, 14 listopada, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbędzie się niecodzienna konferencja popularnonaukowa zatytułowana „Tajemnice tarnowskiej katedry”. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić historię jednego z najważniejszych miejsc kultu w regionie oraz poznać fascynujące aspekty jego dziedzictwa.
- Interesujący program wykładów na temat katedry
- Wieloaspektowe spojrzenie na historię i sztukę
- Muzyczna oprawa i prowadzenie konferencji
Interesujący program wykładów na temat katedry
Konferencja zapowiada się niezwykle ciekawie, a jej program obejmuje szereg wykładów prowadzonych przez uznanych specjalistów. Wśród prelegentów znajdą się m.in. ks. dr Piotr Pask, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, który przedstawi temat „Krótki rys historyczny katedry - co warto zobaczyć”. Jego wystąpienie z pewnością przybliży uczestnikom nie tylko architekturę, ale i najważniejsze wydarzenia związane z tym miejscem.
Innym interesującym punktem programu będzie wykład prof. dr hab. Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która omówi temat „Suknia, która potwierdziła zmianę biegu historii”. Jej badania mogą rzucić nowe światło na historyczne konteksty związane z katedrą. Kolejne wystąpienie, prowadzone przez dr Agnieszkę Trzos, skupi się na „Sarkofagach Ostrogskich - wartości europejskiej, którą trzeba ocalić”, co podkreśli znaczenie tego miejsca w kontekście szerszej kultury europejskiej.
Wieloaspektowe spojrzenie na historię i sztukę
W programie znajdą się także wykłady dotyczące bardziej osobistych i emocjonalnych aspektów historii. Dr Beata Cienkosz-Stepańczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmie temat „Czy szczątki mogą mówić, a jeśli tak, to co powiedzieć mogą?”. To pytanie otwiera dyskusję na temat znaczenia archeologii i historii lokalnej w zrozumieniu przeszłości. Z kolei dr Katarzyna Kolendo-Korczak z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk przedstawi wykład pt. „Historyczna wartość artefaktów z krypty Ostrogskich”, który z pewnością wzbogaci wiedzę uczestników o nieznane dotąd fakty.
Muzyczna oprawa i prowadzenie konferencji
Konferencję poprowadzi ks. dr Sebastian Musiał, zastępca dyrektora tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego, który z pewnością wprowadzi uczestników w tematykę wykładów. Dodatkowo, wydarzenie uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, co doda wyjątkowego klimatu całemu spotkaniu. To z pewnością nie tylko okazja do nauki, ale również do wspólnego przeżywania kultury i historii regionu.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które z pewnością dostarczy wielu inspiracji oraz nowej wiedzy na temat tarnowskiej katedry i jej tajemnic.
Na podst. UM Tarnów