Uczczono 84. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz
W dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wydarzenie miało miejsce przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz, organizacji oraz mieszkańcy.
  1. Obchody rocznicy przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.
  2. Wystąpienia prezydenta Tarnowa i prezesa Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
  3. Udział licznych delegacji i młodzieży szkolnej.
  4. Minuta ciszy i odśpiewanie Roty na zakończenie uroczystości.

Uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszego transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz przyciągnęły wielu uczestników. Przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz zebrali się mieszkańcy, delegacje władz oraz organizacji pozarządowych.

Prezydent Tarnowa, Jakub Kwaśny, podkreślił znaczenie miejsca pamięci w swoim przemówieniu: "Spotykamy się w miejscu szczególnym, w miejscu pamięci. Zachowanie tej pamięci wymaga symboli i punktów odniesienia. Niewątpliwie takim symbolem jest pomnik pierwszego transportu, przed którym dzisiaj się znajdujemy. Ten punkt odniesienia szczególnie istotny jest dzisiaj. Powinniśmy bowiem uczyć się na błędach, tymczasem za wschodnią granicą mamy przykład, że świat nie zawsze chce się uczyć na błędach przeszłości. Pamięć i kontynuowanie tej tradycji wymagają jednak, abyśmy co roku się w tym miejscu spotykali i przypominali o tych tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej".

Ważnym elementem uroczystości było wystąpienie Ryszarda Lisa, prezesa Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz, który zaznaczył, że obecne wydarzenie zbiega się z czterdziestą rocznicą powstania towarzystwa. "Pan prezydent mówił pięknie o pamięci. Nasze towarzystwo stara się tę pamięć podtrzymać. Najważniejsze jest to, że udało nam się zlikwidować pewne błędy, jak choćby usunąć istniejące na pomniku postaci kobiet i dzieci. Naszym głównym celem jest dążenie do prawdy historycznej o tym wydarzeniu, stąd na postumencie jasno piszemy, że do tego niemieckiego obozu wywieziono 728 polskich więźniów politycznych" – mówił Lis.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe różnych instytucji, organizacji i szkół, a także kompania honorowa XVI Liceum Ogólnokształcącego. Wartę przy pomniku pełnił 113. batalion lekkiej piechoty z Tarnowa.

Obchody zakończyły się minutą ciszy, złożeniem wieńców i Świateł Pamięci, a także odśpiewaniem Roty. Było to ważne wydarzenie, które przypomina o tragicznych losach polskich więźniów politycznych podczas II wojny światowej i podkreśla znaczenie pamięci historycznej.


Opierając się na: Urząd Miasta