Zakończyła się ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. Tradycyjnie polegała ona na zbieraniu porzuconych odpadów i przekazaniu ich na bezpieczne wysypisko lub do powtórnego wykorzystania.
Tegoroczny finał, przebiegający pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”, był wyjątkowy. Była to bowiem już trzydziesta akcja, licząc od pierwszego worka zebranego w 1994 roku. W roku jubileuszowym organizatorzy dziękują więc każdemu, kto uczestniczył chociaż raz w tej jedynej w swoim rodzaju lekcji ekologii.
W tegoroczne sprzątanie w naszym mieście zaangażowały się dzieci z Przedszkoli Publicznych w Tarnowie nr 3, 6, 8, 13, 14, 20, 26, 27, 32 i Niepublicznego Przedszkola „Bajka”, a także uczniowie ze szkół podstawowych nr 9, 11, 14, 17, 23, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Szkoły Sacre Coeur, Szkoły dla Niesłyszących i Słabo Słyszących, III Liceum Ogólnokształcącego, XX Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych, Zespołu Szkół Budowlanych oraz dzieci z Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie. Do akcji przyłączyli się również osadzeni w Zakładzie Poprawczym i Zakładzie Karnym w Tarnowie.
Uczestnicy akcji posprzątali tereny w okolicach zbiornika wodnego Kantoria, a także osiedla Legionów i Mościc, ulice wokół Parku Piaskówka oraz rejon ulicy Chyszowskiej. Zaangażowanie osób sprzątających przyczyniło się do zebrania tony odpadów. Zlikwidowano 2 „dzikie wysypiska” w Mościcach, poprawiając jednocześnie estetykę naszego miasta.
Wieloletnie działania przyniosły także dwa dodatkowe efekty: włączenie się do działań kolejnych grup mieszkańców a także widoczne zmniejszenie liczby zbieranych odpadów (z kilkunastu ton 20 lat temu do 1 tony obecnie). Ważne jest też, że wśród zebranych „śmieci” nie spotyka się odpadów niebezpiecznych, takich jak akumulatory, resztki lakierów, smarów i olejów.
Urząd Miasta wyposażył uczestników w worki na odpady i rękawice ochronne, zapewnił także odbiór odpadów. Nad bezpieczeństwem przebiegu akcji wzdłuż zbiorników wodnych czuwali wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego.
Zgodnie z opinią uczestników akcji, dla samorządów jest ona dobrym narzędziem w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarki odpadami, a dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
W akcji „Sprzątanie Świata – Polska” nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nauczyć się nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. W ramach tegorocznej edycji organizatorzy podpowiadali jak poprawnie organizować akcje terenowe. One również wymagają myślenia i troski o każdy element takiej akcji: od wybrania terenu do sprzątania, uzyskania zgód, zapewnienia bezpieczeństwa, po wywóz zebranych odpadów.
(sm)