Z jakiego materiału powinna być wykonana wiata śmietnikowa?

Wybudowanie wiaty śmietnikowej wymaga wcześniejszego ustalenia, z jakiego materiału skorzystać. Jakie materiały najczęściej używane są do wykonania wiaty? Zobacz najpopularniejsze typy wiat i ich zalety!

Wiata śmietnikowa drewniana

Jako wiata śmietnikowa przy domu lub przy ogrodzeniu często budowana jest wiata drewniana. Takie wiaty można kupić jako gotowe w sklepach, ale też można zrealizować je we własnym zakresie, na wymiar. Nie jest to trudne, więc jest to popularna opcja wśród majsterkowiczów.

Główną zaletą drewnianej wiaty śmietnikowej jest jej atrakcyjna cena, dlatego będzie ona dobrym wyborem wtedy, gdy budżet jest ograniczony. Plusem jest też możliwość budowy wiaty we własnym zakresie oraz estetyczny wygląd drewna.

Do głównych minusów natomiast zalicza się niską trwałość drewnianych wiat, zwłaszcza wtedy, gdy nie zostały one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami pogodowymi. Drewno powinno być zaimpregnowane i pomalowane, a proces ten należy regularnie powtarzać.

Wiata śmietnikowa murowana

Druga opcja to wybudowanie wiaty śmietnikowej murowanej. Jest to dobre rozwiązanie, gdy naszym celem jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu posesji.

Najlepiej wiatę murowaną budować razem z ogrodzeniem. Można wtedy ograniczyć koszty oraz czas prowadzenia prac. Wiata będzie wtedy pasowała do ogrodzenia i będzie dzięki temu miała estetyczny wygląd. Wiata ta może być też uzupełniona o zadaszenie, które będzie dopasowane do dachu używanego na domu.

Takie wiaty są bardzo trwałe, więc można korzystać z nich latami. Głównym minusem wiat murowanych jest ich cena, a także czas realizacji.

Wiata śmietnikowa stalowa

Trzecia propozycją jest stalowa wiata śmietnikowa. Takie wiaty są dzisiaj bardzo często kupowane jako gotowe, wraz z montażem, dlatego jest to wygodna opcja, gdy chce się, aby wiata szybko pojawiła się na posesji.

Miejsce montażu wiaty śmietnikowej może przypadać zarówno przy ogrodzeniu, jak i przy domu. Takie wiaty mogą mieć zróżnicowane wymiary oraz style, dlatego też można dopasować je indywidualnie do własnych potrzeb, miejsca montażu.

Do wykonania stalowych wiat wykorzystuje się wysokiej jakości stal ocynkowaną i dodatkowo lakierowaną, dlatego też są one bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji. Ściany wiat stalowych mogą być wykończone wieloma typami materiałów, na przykład płytami drewnopodobnymi, panelami, blacha perforowaną, blachą trapezową.

Pod kątem cen wiaty te mogą być dość drogie, natomiast ze względu na trwałość wytrzymają one na wiele lat, więc to dobry wybór.