Porady policjantów Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dla dzieci i młodzieży na temat bezpiecznego spędzenia zimowych ferii.

  • Bezpieczne ferie.  Porady dla dzieci i młodzieży.
  • Pamiętaj, że w czasie zimowych zabaw ważne jest odpowiednie, ciepłe i nieprzemakalne ubranie.  Zabawa śnieżkami może być również niebezpieczna, dlatego nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu lub kamykami. Nie celuj w twarz drugiej osoby, żeby nie zrobić jej krzywdy. Rzucanie przedmiotami, w tym śnieżkami, w stronę jadących samochodów jest zabronione prawem!
  • Nigdy nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg - nawet  tych rzadko uczęszczanych, ponieważ   nie masz pewności, że wyhamujesz  przed nimi na czas.  Nie graj w hokeja na ulicy, zajęty zabawą, możesz nie dostrzec w porę nadjeżdżającego samochodu.
  • Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym  miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
  • Wykopy ziemne, place budowy - to nie miejsca na zabawę. Pokryte śniegiem nasypy, kopce, kuszą i zachęcają do „gonitwy”, jednak nigdy nie możesz być pewny, czy warstwy białego puchu nie kryją szczelin lub głębokich, źle zabezpieczonych dołów.
  • Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższej drogi hamowania. Elementy odblaskowe mogą uratować Ci życie.   Nie przebiegaj przez ulicę. Nie przechodź w miejscach niedozwolonych.
  • Widząc zwisające z dachów sople, poinformuj o tym dorosłych, w żadnym wypadku nie strącaj   ich samodzielnie. Może to zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.  Dużym zagrożeniem dla Twojego życia i zdrowia mogą być nasypy, nawisy i „budowle” ze śniegu.  Pamiętaj o tym, że podczas odwilży śnieg szybko topnieje, co może grozić zawaleniem    i przysypaniem.
  • Zjeżdżając na nartach pamiętaj o obowiązujących na stokach, przepisach i zasadach bezpieczeństwa.  Dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia, uprawiające narciarstwo zjazdowe i snowboarding,   mają obowiązek używania kasków ochronnych.  Korzystając z wyciągów narciarskich, pamiętaj o zasadach bezpiecznego   ich użytkowania.  Nartostrada jest miejscem, na którym to narciarze mają pierwszeństwo.   Turysta pieszy znajdujący się w jej pobliżu musi zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo.  Poruszając się szlakami turystycznymi przebiegającymi w pobliżu nartostrad, zwracaj uwagą na pojazdy poruszające się po nich!  Odpoczywając po szusowaniu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo swojego sprzętu narciarskiego.
  • W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze Służbą Ratowniczą w górach, czyli GOPR lub TOPR należy uruchomić aplikację RATUNEK. Aplikacja połączy Cię z ratownikami górskimi i wyśle Twoją lokalizację.  Pamiętaj, aby dodać do swojej komórki, nr telefonu rodziców – najbliższych i zapisać go   pod literowym skrótem I.C.E. lub ICE. Daje to możliwość nawiązania kontaktu z najbliższymi przez ratowników w nagłym wypadku.  Jeżeli potrzebujesz pomocy Policji, Straży Pożarnej lub Pogotowia Ratunkowego wybierz numer alarmowy 112. Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego połączy Cię z odpowiednią służbą.
  • Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie życzą bezpiecznego i udanego zimowego wypoczynku