Gdzie postały bombki na choinkę? Kiedy trafiły do Polski? W jakim województwie były najbardziej popularne? Na te pytania odpowie specjalna wystawa poświęcona ozdobom choinkowym. „Magię świąt. Bombki, bańki, szklane cacka i glaskule z kolekcji Dominika Święsa” będzie można zobaczyć od 2 grudnia w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wernisaż o godzinie 18.
- Historia bombek choinkowych sięga 1847 roku, kiedy to Hans Greiner, pracownik zatrudniony w hucie szkła Lauscha w Niemczech, wpadł na pomysł utworzenia wydmuszki z cienkiego szkła. Powstała z braku pieniędzy i potrzeby udekorowania drzewka choinkowego dla najbliższych. Bardzo szybko szklane ozdoby rozpowszechniały się w Niemczech, protestanckiej Europie i Stanach Zjednoczonych – zachęca muzeum.
Do Polski bombka trafiła pod koniec XIX wieku, i najbardziej popularna była w obecnej Małopolsce. Zastąpiła tym samym poprzednie ozdoby, czyli cukierki, ciastka czy orzechy.
Dominik Święs, autor wystawy, jest jedną z kilkunastu osób w Polsce zajmujących się kolekcjonowaniem baniek szklanych. Jest obecnie uczniem trzeciej klasy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Prezentowany na wystawie wybór liczy ponad 300 obiektów szklanych. Są wśród nich niewielkich rozmiarów postacie z bajek, zwierzęta, lale, bałwanki, krasnale, najdziwniejsze kształty i formy oraz klasyczne reflektory, wisiory oraz okrągłe malowane bombki. Oprócz nich na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór szpiców choinkowych.
Ekspozycja dostępna będzie do 31 stycznia 2023 r.
(mt)